Ana Sayfa

Yamaha-XT600-Dakar-5

660 Ténéré Rüya Oldu

Üzerimde lacivert bir takım elbise, içine açık mavi bir gömlek, üzerine bordo bir kravat, kafamda ne alakası varsa yeşil bir Arai Tour X4 kask, race blue bir XT 660 Ténéré ile çamurlu bir parkurda debelenip duruyorum. Üstüm başım çamur içersinde ama daha çok Ténéré’mi nasıl temizleyeceğimi düşünürken uyanıyorum. Çok güzel bir rüya görmüşüm. Uyanınca rüyamı gerçek yapıyorum ama çamura girmeden. Zamanında iyi ki seni almışım 660 Ténéré’m.

Motosiklet’te yeni sezon her yıl Köln’de başlar. Geçtiğimiz ay Köln’de gerçekleşen Intermot 2016 Motosiklet fuarı ile 2017 model motosikletler sergilendi. Sadece sergide göreceğiniz motosikletler gerçektir. Eğer orada olmasını istediğiniz motosikletin yeni modelini göremiyorsanız, artık ancak rüyanda görürsün demektir. Ve 2017 Yamaha standında Ténéré XT 660 yoktu.

Yazının devamı için tıklayınız.


Hayat-Guzledir-1La vita è bella filminden bir sahne

Hayat Güzeldir

Life is beatiful.

La vita é bella.

Başlıksız

Yedi akademi ödüllü unutamadığım bir film. 1930′ larda İtalya’da yaşayan Guido adında kitap satan neşeli genç bir yahudi, güzel bir kadına aşık olur ve sempatik tavırlarıyla o güzel kadını da kendine aşık eder, evlenirler. Bir oğulları dünyaya gelir. Bir kaç yıl sonra Alman’lar, İtalya’yı işgal ederler. Guido, oğlunu Nazi toplama kamplarından uzak tutmak için yaşananları oğluna bir oyun gibi gösterir. Oyunun ödülü ise bir tanktır.

Bu film tamda benim evlendiğim 1997 yılına rastlar. Ben de Buket’e aşık olup evlenmiş, filmi birlikte izlemiştik. Filmde Guido oğlunu sepete, karısını ön kadroya yan oturtarak ailece bisiklet ile çok eğlenceli sahneler sergilediği için Buket ile hemen her gün bisiklet ile çıktığımızda bu film aklıma geliyor. Bisikletlerimizle kıyı şeridindeki bisiklet yolundan denizin kokusunu içimize çekerek sessiz ve sakin ilerlerken filmin ismi beni motive ediyor. Hayat güzeldir.

Yazının devamı için tıklayınız.


Buket-R80GS-8

Motosiklet İle Evlenilmez Flört Edilir

Bu lafı yeri geldikçe ederim. Sebebi de geçmişte gerçekten çok güzel motosikletlere bindim ve bir gün hep başka bir motosiklet ile değişti. Çok büyük laf etmişim gibi görünse de bunu öğrenmem yıllar aldı. Şimdi motosikletçi arkadaşlarım arkalarına yaslanıp motosiklete aşık oldukları günden bu yana ilk tanıştığı motosikleti hala duruyormu diye bir düşünsün. İstisnalar kaideyi bozmaz ama duruyor diyeni duymadım.

Yazının devamı için tıklayınız.


Suzuki-Adress-110-4

Şehirde Doğru Adres; Suzuki Address 110

Yazımın başlığı, Suzuki Address 110 ile ilgili sürüş izlenimlerimin bence sonucudur.

Bir şeyi denemenin adına test dediğimiz için biz de, yani Ertuğrul Ortaç ile birlikte kullandığımız motosikletlerin hangi amaca uygun olduğunu, sürerken bize hangi duyguları yaşattığını, eksilerini, artılarını sizlere anlatmanın adına biz de test sürüşü diyoruz. Sizlere bu bölümümüzde kullanma imkanına sahip olacağım motosikletlerin sürüş izlenimlerini aktarmaya çalışacağım. Gerçek testleri yapan, dynojetlerde motosikletlerin güçlerini hassas ekranda gören, piste çıkıp deneyenler ile hiç bir alakamız yoktur.

Yazının devamı için tıklayınız.


Eğitim Hayat Kurtarır

Motosiklet-3teker-1Ben alaylı yetişen bir motosikletçiyim. Bildiğim tek şey, ustayım diyen yanılır. Bunu erken fark ettiğim için bu kadar uzun sürebilmişim. Basın yazılarımdan Ekim 2004 te yazdığım “Ustayım Diyen Yanılır” Başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

Motosiklet kullanma eğitimi ile ilgili profesyonel motosiklet satış hayatımda doksanlı yıllarda çok sıkıntı yaşadım. Bilinçli kullanıcı ortamı olmadığından, parası olan herkes en havalısını almak istedi. Ben de ısrarla vermedim. Bir çok kişi bunu yıllar sonra anlamış ve bana teşekküre gelmiştir.

Motosiklet Tutkunları” adlı belgeselde bana (aşağıda izleyebilirsiniz), “motosikleti nasıl sattınız?” diye sordular. Tek kelime ile cevap verdim. “Vicdanla“.

Yazının devamı için tıklayınız.


Honda-AfricaTwin-2016-2

Honda CRF 1000 L, Africa Twin, 2016


Sitemiz “ticari” nitelikli değildir. Tamamen “hobi” amaçlıdır.