Basın Yazıları

Trans Sansarak İznik
Şerbet gibi bir Eylül sabahı. Günlerden pazar. Bostancı’da klasik motosiklet partisine davetliyim. Kendi dönemime ait motosikletlerle güzel vakit geçireceğim.
Eylül 2017

Motorium’dan Anılar
Geçmişle yaşanmaz ama yaşanmış güzel anıları bazen hatırlamak ve onları paylaşmak da keyiflidir.
Ağustos 2017

Hayatın 5 Şartı; Hava, Su, Toprak, Tahta, Ateş
Bir canlının varlığını sürdürebilmesi için gerekli beş element. Bunu doya doya yaşamanın tek yolu kamp yapmaktır.
Mayıs 2017

Seyyah Olup Şu Alemi Bir Gezin
70’lerde Sultanahmet parasız genç turistlerle doluydu. Biz misafirperver olduğumuz için Türkiye’yi çok seviyorlardı. Kimi otostop ile kimi Valkswagen minivan, Beetle veya Citroen Deux Chevaux gibi iki silindirli ekonomik araçlarla gelip çadırlarında veya vanlarında kalırlardı.
Nisan 2017

Niçin Motosikletimi Şimdi Almalıyım?
Yeni yıla tatsız bir sürü olay yaşayarak giriyoruz. Yok yere giden masum hayatlar beraberinde gelen acı ve hüzün. Ama burası bizim vatanımız canımızı veririz, bir karış toprağımızı vermeyiz. Dünya’da bunu böyle bile.
Aralık 2016

660 Ténéré Rüya Oldu
Motosiklet’te yeni sezon her yıl Köln’de başlar. Geçtiğimiz ay Köln’de gerçekleşen Intermot 2016 Motosiklet fuarı ile 2017 model motosikletler sergilendi. Sadece sergide göreceğiniz motosikletler gerçektir. Eğer orada olmasını istediğiniz motosikletin yeni modelini göremiyorsanız, artık ancak rüyanda görürsün demektir.
Ekim 2016

Hayat Güzeldir
Yedi akademi ödüllü unutamadığım bir film. 1930′ larda İtalya’da yaşayan Guido adında kitap satan neşeli genç bir yahudi, güzel bir kadına aşık olur ve sempatik tavırlarıyla o güzel kadını da kendine aşık eder, evlenirler. Bir oğulları dünyaya gelir.
Ekim 2016

Motosiklet İle Evlenilmez Flört Edilir
Bu lafı yeri geldikçe ederim. Sebebi de geçmişte gerçekten çok güzel motosikletlere bindim ve bir gün hep başka bir motosiklet ile değişti. Çok büyük laf etmişim gibi görünse de bunu öğrenmem yıllar aldı.
 Ağustos 2016

Şehirde Doğru Adres; Suzuki Address 110
Şehir ulaşımında yaşadığımız sıkıntılar, zamanında bir yere gidememek, yapacağımız keyifli bir buluşmayı dahi ızdıraba çeviren trafik. Çözüm iki tekerlekli bir araç. Bu araç ne olmalı?
Ağustos 2016

Eğitim Hayat Kurtarır
Ben alaylı yetişen bir motosikletçiyim. Bildiğim tek şey, ustayım diyen yanılır. Bunu erken fark ettiğim için bu kadar uzun sürebilmişim. Basın yazılarımdan Ekim 2004 te yazdığım “Ustayım Diyen Yanılır” Başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.
Ağustos 2016

Sakız Adası
Bir yere gitmek değil, motosiklet sürmektir motosikletçinin keyfi. Bu yıl ilk keyfimizi Sakız adasına sürerek yaptık. Sakız adasına İstanbul’dan gitmek için, Çeşme’den kalkan turların birinden biletinizi önceden alıp sabah yola çıkmalısınız.
Temmuz 2016

Yaz Geldi Haberimiz Olsun
Yaz geldi, yollar bizi bekler. Ben de, yol ihtiyaçlarımızdan haberimiz olsun istedim.
Haziran 2016

Ehliyetlerinizi Yenileyin
Baharın geldiği şu günlerde içimiz kıpır kıpır. İlk fırsatta bir yerlere gitmek istiyor insan. Hele yurt dışında seyahat etmeyi sevenler, şimdiden pasaport, vize gibi işlemlerini hazırlıyorlar.
Mart 2016

Honda Motosiklet Yamaha’yı Evinde Ağırladı
12 Mart 2016 Cumartesi günü Honda Motosiklet Türkiye, Yamaha Ténéré kullanıcılarını, Honda Akademi’de ağırladı. Bir Ténéré kullanıcısı olarak, ben de katılmak istedim ve Sayın Engin Pazarbaşı sağ olsun ismimi son anda listeye yazdırdı.
Mart 2016

Yeni Honda Africa Twin’i Kullandım
Honda’nın, 18 – 21 Şubat 2016 Tarihleri arasında Best Western Şile Garden Hotel’ de düzenlediği Africa Twin CRF 1000 L test sürüşü organizasyonuna katıldım.
Şubat 2016

Honda Africa Twin CRF 1000 L
Honda, 26 Ocak 2016 Tarihinde, Kozyatağı Hilton’da verdiği bir davet ile, yeni Africa  Twin motosikletini tanıttı…
Ocak 2016

Ruhu Olan Otomobiller
Motosiklete olduğu kadar, ruhu olan otomobillere de ilgi duyuyordum. Size, otomobil merakımın, müzede sonlanan yolculuğunu anlatacağım…
Ocak 2016

Vespa Settantesimo 70
Milano Eicma 2015 fuarında Vespa standında sergilenen 70. yıla özel, Vespa Settantesimo 70 gerçekten bir çogumuzun garajına ihtiyaçtan değil cazibesine dayanamayacağımız için eklenecek gibi görünüyor.
Aralık 2015

Sevgili Günlüğüm
1969-1974 yılları arasında yaşadığım okul yıllarımı, hayatımın en güzel günlerini paylaştığım arkadaşlarımı, o zamanlar tuttuğum günlüğümden derleyerek aktarıyorum.
Ekim 2015

Yamaha 2015 Tenere XTZ 660 ZA
Son aldığım motosiklet Yamaha 2015 Tenere XTZ 660 ZA ile henüz 2.850 km yol yaptım. Bunun 1.000 km, motosikletin motorunu alıştırmak ve motosiklete alışmak ile geçti. Bu kullanım süresince onunla ilgili düşüncelerimi aktarmak istiyorum.
Eylül 2015

Adriyatik Turu
Yine herşey aniden gelişti. Buket ile daha uzun seyahatler yapmak isteyince, 1989 KLR’mizin sağlam fakat eski teknolojinin fazla yakıt tüketimini gereksiz masraf olarak  düşündüm. Onun keyfini verebilecek, yine ekol olmuş, klasik yeni teknoloji tek silindirli tek motosiklet, yakınlarıma tavsiye edip aldığım Yamaha Tenere’den başka bir motosiklet yok.
Ağustos 2015

İlk Buluşma
Tenere. Bu isim nedir, nerden gelmiştir. Dünya’nın en zorlu rallisi Paris Dakar’ ın, en zor etabının ismidir. Seksenli yıllarda Dakar rallilerine katılan Yamaha, 1983 Yılında yaptığı XTZ600 makinalı motosikletine Tenere ismini koyarak, rakiplerine Dakar rallisinde psikolojik baskı kurmuştur…
Ağustos 2015

Gidonun Gittiği Yere
2014 yılında, “50. Yıl Sanat İçin Sür” adlı gezimizi yaptığımız genç arkadaşlarımız Cem bey ve eşi Meral hanım ile, bu defa Gidonun Gittiği Yere adlı bir gezi yaptık. Her gezintinin bir özelliği olmalı.
Haziran 2015

Erdek’te Kamp
Ben hayatımda Erdek’e hiç gitmedim. Ama kendimi bildim bileli insanların Erdek’e kamplara gittiğini duyardım. Hayat bu, neyin ne zaman olacağı bilinmez.
Mayıs 2015

Ada’nın Dodge Challenger’ı
Dodge 1970 Challenger denildiği zaman benim aklıma 1971 yapımı “yok olma noktası” anlamına gelen ‘’Vanishing Point’’ filmi gelir…
Mayıs 2015

Arjantin’de Mutlu Son, Rossi Patron
Benim motosiklet yarışlarına merakım, 60’larda Pazar günleri radyodan dinlediğim spikerin heyecan dolu anlatımiarıyla başladı. Bir motosiklet yarışçısı olmak bir çocuk için ne muhteşem bir hayaldir. O yıllarda Agustini en çok adı geçen yarışçıydı.
Nisan 2015

Test Sürüşü
Datça’dan Şubat 2015’de yazdığım “Büyük Kaçış” başlıklı yazımdan tam bir ay sonra sizlere İstanbul’dan yazıyorum.
Mart 2015

Büyük Kaçış
Bir insanın özgürlüğünün kısıtlanması, insan olana en büyük cezadır. İstanbul’un 60’lı yıllarını bilen, bütün güzelliklerini içine çeke çeke özgürce yaşayan, Nişantaşı’ndan Tarabya’ya değil motosikletim, otomobilimle on beş dakikada gidebilen biri olarak, bu günkü İstanbul’a dayanamadım.
Şubat 2015

25 Yıl Sonra Niçin?
Motorium kuruluş hedeflerine ulaşmış ve misyonunu tamamlamıştır.
Aralık 2014

Motosiklette 50. Yıl; Sanat İçin Sür
Aşk hiç bir zaman pişmanlık duymamaktır. 21. yüzyılın en büyük aşk hikayesinin anlatıldığı Ali Mac Graw ve Ryan O’Neal’in başrollerini paylaştığı Love Story filmini 70′ leri yaşayan herkes hatırlayacaktır. İnsanlar romantik,  aşk ve sevgi herşeyin önündeydi ve Love Story bütün bunları anlatan müthiş bir filmdi.
Temmuz 2014

2013 Türkiye Motosiklet Fuarı
Motosiklete hobi amaçlı binenlerin tabiri ile motosiklet sezonu motosiklet fuarı ile birlikte açılmış olacak. Evet şantiye halindeki Türkiye’nin tozlu ve bozuk yollarında yagmurda motosiklete binmek ile çamur banyosu yapmak arasında gerçekten bir fark yok ama hava kuru olduğu müddetçe marşına basıp gidebileceğimiz motosiklete sezon koymak da bana göre değil.
Şubat 2013

Yeni Model, Yılında Güzel
70‘ler Türkiye ‘ sinde yollarda, motosiklet keyfini bilen çok az insanın sahip olduğu, 40‘lı, 50‘li, 60‘lı yıllarda getirilmiş Ariel, BMW, BSA, Harley Davidson, Matchles, MZ, Triumph, Vespa, Zundapp gibi Avrupa ve Amerika markaları dolaşırdı. Bu motosikletler yine sadece o insanlar arasında alınır ve satılırdı.
Aralık 2012

Ducati İyice Pistten Çıktı
Degişime ayak uydurmayan oyundan çıkıyor. Enduro ve tur motosikletleriyle ünlü Bmw’nin scooter yapacağını hiç tahmin edermiydiniz.
Ekim 2012

Sıfır Gibi İkinci Ellerin 20 Yıllık Adresi, Motorium
Derin bir nefes alıp da koklarsanız, ancak o zaman anlıyorsunuz oradaki motorların yaşamışlıklarını. İşlemiş motorun kendine has yağ ve yakıtla karışan metalik kokusunu…
Ağustos 2009

Fiyatlandırmayı Nasıl Yaptık?
Motosiklet markalarının pazarda yer edinmesi, distribütörlerin istikrarlı fiyat politikası ve satış sonrası düzgün hizmeti ile mümkündür…
Hariran 2009

Mobylette İle İstanbul-Bodrum-İstanbul
Aslında her şey benim başımın altından çıktı…
Temmuz 2007

Motorium’da 18 Yıl
18 Yaş önemlidir. Rüştünü ispat etme yaşıdır. Hele dogduğu günden beri aynı evde büyürse orada yaşananlar, kurulan dostluklar, anılar daha da kalıcı olur.
Mayıs 2007

Ben Size Dememiştim Değil mi?
Yazılarıma neden ara verdim?
Aralık 2006

Marangozun Portresi
7 Temmuz 1999, Hürriyet Gazetesi
Kumbaracı Yokuşu’nda küçük bir marangozhane. Burada sadece masif eşyalar üretiliyor…
Mart 2006

Tıpkı Eski Günlerdeki Gibi
Gençliğinizi, eski günlerinizi geri getirebilir misiniz. Hayır, onlar yaşandı bitti. Ama eski günlerin keyfini yeniden yaşayabilirsiniz. Nasıl mı?
Ağustos 2005

Scooter Kullanmak
Vespa’nın hikayesini okuduysanız dünyada ilk scooter birinci dünya savaşı sonrası bireysel taşımacılığa yönelik olarak Piaggio fabrikasında üretilmiş ve pratikliği sayesinde tüm dünyada benimsenmiştir.
Temmuz 2005

Dikkat, Attentione, Attenzione…
Motosiklet Dünyası  Haziran 1999, Bölüm 1 / Temmuz 1999, Bölüm 2
16 Mart 2005 Hürriyet Gazetesi Moto Yaşam eki

Kolleksiyoncular İçin
Türk sinemasının değerli üstadı Şener Şen’e sormuşlar…
Ocak 2005

Motosiklete Binmeden Önce
Motosiklet kullanırken takılması ve giyilmesi gereken ekipmanların önemi hakkında sanırım yazılmayan söylenmeyen hiç bir şey kalmamıştır.
Kasım 2004

Ustayım Diyen Yanılır
Motosiklet showu dünyayi sarmış durumda. Bırakın arka veya ön tekerlek üzerinde gitmeyi,  motosikleti paten gibi kullanıyorlar.
Ekim 2004

Seyyah Oldum Şu Alemi Gezerim
Sevgili Salim Dündar’ı ancak benim jenerasyonum hatırlar. “Seyyah oldum şu alemi gezerim, bir dost bulamadım gün akşam oldu” demişti.
Ağustos 2004

Hiç Motosikletiniz Oldu mu?
Standart donanımında iki tekerlekli üstü açık rüzgar kliması ve makine ısısı mevcut, opsiyonel olarak sepeti, varsa üç tekerlekli olabiliyor.
Temmuz 2004

Motosikletçi 50 Yaşında
Güzel bir haziran sabahı takvim 6 Haziran 2004 Pazar, tam elli yıl önce bugün 6 Haziran 1954 günü dünyaya gelmişim. Bugün benim doğum günüm.
Haziran 2004

Motosiklet İle Genç Kalın
2004 yılının son onbeş yılın en fazla motosiklet satıldığı yıl olduğunu zannediyorum.
Mayıs 2004

Rüzgar Gibi Geçti
Sağlam bir kış yaşadık. Tam dört kez karlar altında kaldık. Mağazama kış boyu gelen insanlarla sohbetler doğal olarak hep motosiklet üzerineydi.
Nisan 2004

Türkiye Motostar 2004
Türkiye’de motosiklet fuarının mimarı sayın Bennan Tokdemir, 11 yıl önce çıktığı yola azimle devam ediyor. Üstelik her yıl daha da kalabalık bir grupla ve ben her yıl kendisini kutluyorum.
Mart 2004

Beklenen Şarkı
Motosikletin motorlu taşıtlar vergisi kapsamına alınması benim için beklenen şarkıydı.
Şubat 2004

2004’e Girerken
Geride bıraktığımız 2003 yılını şöyle bir hatırlayacak olursak Türkiye motosiklet anlamında da şanssız yıllarından birini daha yaşadı.
Aralık 2003

Durulgan Gitmek
Özellikle şehir içersinde motosiklet kullanan arkadaşlarımızın bu sözü akıllarından çıkarmamaları gerektiğini düşünüyorum.
Kasım 2003

Harley’den Niçin Duman Çıktı?
Vatan Gazetesi köşe yazarı sayın Selahattin Duman, 10 Eylül 2003 tarihli köşe yazısında Amerika’daki Harley Davidson sahipleriyle Türkiye’deki Harley Davidson sahiplerini karşılastırmıs.
Ekim 2003

İşte Kawasaki Burada
Kawasaki  özleyenlerini  daha fazla bekletmemek için bu ay sonunda 2004 modelleriyle Türkiye’de olacak. Efsane Kawasaki Z-1000, Kawasaki’nin yeni Türkiye distribütörüne ilham kaynağı oldu.
Eylül 2003

Motosikletçi Özgürdür
Herkesin tatil yaptığı şu günlerde, motosikletçiler yoğun bir çalışma içersindeler.
Gündem; bağımsız Motosiklet Federasyonu’nun kurulması.

Ağustos 2003

Motosikletçi Ruhu Taşımak
İnsana mutluluğu tattıran bu güzel iki tekerlekli aracın ülkemde yaygınlaşması ve sevilmesi içi uğras veren bir avuç insandan bir tanesiyim.
Temmuz 2003

Motosiklet Ruhsatı Hakkında
Motosiklet alım ve satımlarında kaide, herkes kendi payına düşen  masrafı öder. Hal böyleyken kredili aldığı motosikletinin satışı esnasında rehin masrafını alıcıya  ödetmeye kalkanlar olunca bu işi bir uzman yardımıyla köşeme yatırmaya karar verdim.
Haziran 2003

Gidon In Direksiyon Out
Spor yaşamak insanı her zaman genç ve dinamik tutar. Türkiye’de son yılların gözde aracı olan motosikleti insanlarımız öyle sevmiş olmalı ki, iki tekerlekten çekinenler bile en azından bir ATV alıp direksiyon yerine gidon kullanmayı tercih ediyorlar.
Mayıs 2003

Rakamlar Konuşuyor
2003 İstanbul Motosiklet Fuarı’nda rakamlar konuştu. Kimse fuar sabahına kadar hangi marka motosikletin kaça satılacağı konusunda en ufak bir fikre sahip değildi. Motosiklet aşıklarının beklentisi savaş ve kriz ekonomisinde arzu ettiği bir motosikleti alabilmekti.
Nisan 2003 Motosiklet Dünyası

Niçin?
Dünya yaratıcı toplumlar tarafından şekillendirilirken buna uyum sağlayabilen insanlar, teknolojinin sunduğu imkanları hayatın içine alarak, yeni yaşam biçimleri oluştururlar.
Mart 2003

10. İstanbul Motosiklet Fuarı
1993 yılında gerçekleşen ilk fuarı gezenler hatırlayacaktır, Hilton, bisiklet ve doğa sporlarının da katılımıyla ancak dolmuştu.
Mart 2003 Motosiklet Dünyası

Size Yol Görünüyor
insanlara işitmek istediklerini söylemek kadar güzel ne olabilir? Ben size buradan kahve falı bakacak değilim ama siz isterseniz falınızda yol çıkmış gibi düşünün.
Şubat 2003 Motosiklet Dünyası

Hoş Geldin 2003
Yeni yıl ülkeme ve Dünya’ya barış getirsin. Sağlık ve sevgiyle yaşanmasını diliyorum. Stabil olmayan ve beklentiler içersinde bir yıl geçirdik. Bu yağmurda herkes ıslandı ve daha kimsenin üzerindekiler kurumadı.
Ocak 2003 Motosiklet Dünyası

Başlarken
Motosikleti seviyorsunuz. Onunla tanışmak, hakkında bilgi edinmek istiyorsunuz…
Aralık 2002

Güzel ve Fonksiyonel
Aksesuar takmak süsleme sanatı gibidir. Amaç yakışanı yapmaktır. Bunu yaparken de fonksiyonel olmasına önem verilmelidir.
Aralık 2002 Motosiklet Dünyası

İşleyen Demir Pas Tutmaz
Ata sözleri yaşanmış tecrübelerin sonucunda söylenmiş doğru sözlerdir.
Kasım 2002 Motosiklet Dünyası

Kawasaki Nerede?
Hep şunu söyledim “küçük pazarlar büyük yatırımları taşıyamaz”.

Eylül 2002 Motosiklet Dünyası

Motosikletin Şasisi Çürük
Büyük önderimiz sevgili Atatürk’ün sölediği her sözün ne kadar doğru olduğunu yaşadıkça daha iyi anlıyoruz. Türk milleti cesurdur.
Temmuz 2002 Motosiklet Dünyası

Motorium 13 Yaşında
Motosiklet piyasasının ilk mağazalarından biri olan Motorium, 19 Mayıs 1990 tarihinde, Maltepe’de halen bu gün bulunduğu yerde hizmete girmişti.
Haziran 2002 Motosiklet Dünyası

Enduro’dan Touring’e
Doksanların başlarında, çift silindirli enduroların içerside Yamaha Süper Tenere 750, 69 beygir gücü, 220 km sürat göstergesiyle enduroların ilahıydı. Onu Honda‘nın Africa Twin 750’si ve yine Honda’nın Transalp 600’ü takip ediyordu…

Mayıs 2002 Motosiklet Dünyası

Motosikletinizin Güvenliği İçin
Toplumsal yaşamın huzuru, temelden verilen aile terbiyesi ile temin edilebilir.
Ekim 2001 Motosiklet Dünyası

Vespa’nın Hikayesi
İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra İtalya’da ekonomi çökmüş, fabrikalar ve yollar ağır hasar almıştır. Bireysel taşımacılıkta sorun yaşanmaktadır.
Eylül 2001 Motosiklet Dünyası

Motosikletli Kız
Yıl 1967. Ortaokul 2. sınıftayım ve yaşım tutmadığı için ehliyetsiz motosiklete biniyorum. O dönem İstanbul sürücülerinin korkulu rüyası, motosikletli polis Volkan’a yakalanmamak için dikiz aynalarımla bütünleşmiş bir halde dolaşıyorum.
Haziran 2001 Motosiklet Dünyası

O Bizim Terliğimiz
Beatles son yüz yılın grubu seçildi. Eğer scooter için de böyle bir eleme yapılsaydı bu kesinlikle Vespa olurdu.
Mayıs 2001

Yeni Arkadaşlarımıza
Hızla gelişen motosiklet sektöründe yenilerin yanında olmak, onlara doğruyu göstermek, alt yapısı sağlam motosikletçiler yetiştirmek bizim asli görevimizdir…
Kasım 2000

Faydalı Geyikler
Kaskınızı kilitleyin, motosikletinizi örtün, kışında gezilir…
Ekim 2000 Motosiklet Dünyası

Şehir İçinde Yavaş
Aslında bunu otomobil sürücülerine söylemek lazım. Sıkışan trafikte bunalan şoförler, yol biraz rahatlayınca Daytona Pisti’nde yarışır gibi gidiyorlar...
Eylül 2000 Motosiklet Dünyası

Musluklu Rezerveler
Medyatik 19 Mayıs Antalya gezisi dönüşü Mototaş Outdoor Center sponsorluğunda tek kelime ile muhteşemdi.
Temmuz 2000 Motosiklet Dünyası

Akünüzü Yaşatın, Lastik Havaları, Motosiklet Düşürenindir.
Soğuk kış günlerinde garajda yatan motosikletlerin baş derdidir akü boşalması. Eğer bu konuda acemiyseniz, başınıza büyük dertlerde açabilirsiniz…
Şubat 2000 Motosiklet Dünyası

Devirsiz Motosikletler
İkinci el motosiklet alım satımlarında, ruhsat devri yapılmadığı takdirde her iki tarafında canı sıkılabilir…
Ocak 2000 Motosiklet Dünyası

21. yy


20. yy

Irkçılık Olmasın
Türkiye’de motosiklete yatırım yapan firmaların, uzun yıllar birkaç mağaza ile geliştirilmeye çalışılan pazarı daha çabuk ivmeledikleri bir gerçek.
Ağustos 1999 Motosiklet Dünyası

Geçiş Üstünlüğü
Karayolları Trafik Kanunu’na göre motosikletin geçiş üstünlüğü olmadığı halde köprü, otoyol gişeleri, arabalı vapur kuyruğu ve hatta muayene istasyonlarında öncelik tanınması, görevlilerin kendi insiyatiflerinde fevkalade insani bir sebebe dayanıyor.
Ağustos 1999 Motosiklet Dünyası

Fakir Kızın Aşkı
Bu filmi tam on yıldır seyrederim, her yılın Eylül sonu sezon biter, motosiklet mağazaları bir yada iki sezon binilmiş motosikletlerle dolmaya başlar.
Mayıs 1999 Motosiklet Dünyası

Gücün Sesi
Modifiye zincirinin bir halkası olan Ekstra Egzost sisteminin amacına ulaşması ve doğru şekilde kullanılması, gerek motosikletin markası, gerekse saygı açısından çok önemlidir…
Nisan 1999 Motosiklet Dünyası

Motolojide Barış Manço
Belki onu her gün dinlemiyorduk ama arada sırada da olsa medyada göründüğünde zevkle izleyip, sıhhat ve afiyette olduğunu bilmek bana huzur veriyordu.
Mart 1999 Motosiklet Dünyası

Sancak Tarafındaki Sinyal
Motosiklet lisanı çok ilginçtir. Kullanılan bazı kelimelerin neyi ifade ettiğini anlarsınız, ancak doğru yazılının ve Türkçe karşılığını bilemezsiniz.
Şubat 1999

Kapatın Gitsin
Trafik yasalarınca mobil halde kullanılması yasak olan cep telefonlarımızı, bizler motosiklet sürerken kullanıyoruz…
Şubat 1999

Zevkler ve Markalar
Bir motosikletçi olarak, herhangi bir marka motosiklete binmek, herhangi markaları da giymek zorundayız.
Aralık 1998 Motosiklet Dünyası

Sizi Tanıştırayım, Mr. Enduro
Aslında Mr. Enduro’yu hepiniz tanıyorsunuz. Ama çoğunuz bire bir tanışmadınız.
Ekim 1998

Motosikletten Mektup Var
Mektubuma başlarken, önce büyüklerim olan, otomobil, jeep, minibüs, midibüs, otobüs, kamyonet, kamyon ve tır’ları saygıyla selamlarım.
Eylül 1998 Motosiklet Dünyası

Baştan Oynayalım mı?
Türkiye’de motosiklet sektörüne yatırım yapan arkadaşlarla yaptığımız sohbetlerde, en fazla beş yıl sonra bu iş tamam mesajını alıyorum. Yani beş yıl sonra ülkemizde yollar motosikletten geçilmeyecek. Ne güzel bir hayal değil mi?
Temmuz 1998

Sevdiğinizle Gezin
Yeniler Motosiklete başlarken, Japonları kastederek bir soru yöneltirler. “Hangi marka daha iyi?” Benim cevabım…
Ocak 1998 Motosiklet Dünyası

Sıfır Kilometre
İçimizden birileri 1998 model yeni motosikletleri alma şansına sahip olacaklar. Yaklaşık iki milyardan başlayan fiyatlarla 0 km. motosiklete binebilecek arkadaşlarımıza, bir kaç küçük önerim olacak…
Nisan 1998 Motosiklet Dünyası

Tedbirli Olalım
Motosikletini seven, ona özen gösteren titiz motosikletçilerin hemen hemen aynı olayları yaşayıp, aynı duyguları hissettiklerine eminim…
Aralık 1997 Motosiklet Dünyası

Motosikletçiden Selam
Batı insanının hiç tanımadığı birine günaydın, iyi akşamlar dediği bir zamanda, ortak tutkusu motosiklet olan insanların birbirlerini selamlamadan geçmelerini gayri medeni bulduğumu açıkça ifade ediyorum.
Temmuz 1997 Motosiklet Dünyası

Buketle Motosiklet
Hava henüz soğuktur. Zamanı gelmiştir ama yalnız başına açmış çiçekler görürüz.
Mayıs 1997 Motosiklet Dünyası

Yıllara Meydan Okuyanlar
Kaskını çıkardığında şaşırıp kaldık. Yaşı altmışbeş gibiydi. “Kırmızı, spor, büyük bir motosikleti vardı.” diye anlatıyor görenler.
Aralık 1996 Motosiklet Dünyası

Dün, Bugün, Yarın
Ellili, altmışlı yılların gözdeleri, Harley Davidson’lar, Triumph’lar, Ariel’ler, Norton, Matchles, BSA ve BMW’lar. Yetmişli yılların başına kadar, o zamanın güzel İstanbul’unda, Dolmabahçe Saray Medanı’nın hemen karşısındaki Sebil ismiyle anılan tarihi kahvede toplanırlar, sabaha kadar motosiklet muhabbeti yaparlardı.
Kasım 1996

Yürüyen Biblo, Yamaha XV 1100 Virago
Holdingler 1992 yılında distribütör olmadan önce butik çalışan firmalar 1988 yılında ilk Yamaha 1100 Virago’yu vitrine çıkardığında  chopper hayranları için bir olay olmuştu.
Haziran 1995 Motorbike

Türkiye Motosikletin Neresinde?
Türkiye’de çok sayıda moped türü küçük hacimli motosikletin dolaştığı biliniyor. Fakat büyük hacimli motosikletlerin yüksek sayıda ithalatı söz konusu oldu mu distribütörler suskun…
Mart 1995 Motorbike

Test – Africa Twin
Maceralı uzun yolculuklar Africa Twin ile bir konfor, bir keyiftir. Honda XRV 750 için size söyleyebileceğim her şeyi, sizler kare kökünü alarak düşünebilirsiniz.
Aralık 1993 Motosiklet