Sancak Tarafındaki Sinyal

Motosiklet lisanı çok ilginçtir. Kullanılan bazı kelimelerin neyi ifade ettiğini anlarsınız, ancak doğru yazılının ve Türkçe karşılığını bilemezsiniz. Mesela en çok kullanılan “Grenaj” kelimesini incelediğinizde Fransızca’da “Carenage” kelimesinin okunuşu “Karenaj”‘ın motosikletçiler arasında ağız alışkanlığına dönüşerek grenaj olduğunu görürsünüz. Yine ön tekerlek, amortisör ve gidon sisteminin bağlı olduğu “Furç”, aslında Fransızca “Fourche” kelimesinin okunuşudur. Bu örnekler ve ve benzerleri gibi çoğunlukla Fransızca ve İngilizce kelimelerden gelip, biraz değişikliğe uğrayarak motosikletin parça isimlerini oluşturmuşlardır.

Okumaya devam et “Sancak Tarafındaki Sinyal”

Motolojide Barış Manço

Belki onu her gün dinlemiyorduk ama arada sırada da olsa medyada göründüğünde zevkle izleyip, sıhhat ve afiyette olduğunu bilmek bana huzur veriyordu. Sevgili Barış Manço ve onun gibi değerlere, sanatçı enflasyonunun yüzde yüze vurduğu son günlerde iyice hasret kaldık.

Okumaya devam et “Motolojide Barış Manço”

Geçiş Üstünlüğü

Karayolları Trafik Kanunu’na göre motosikletin geçiş üstünlüğü olmadığı halde köprü, otoyol gişeleri, arabalı vapur kuyruğu ve hatta muayene istasyonlarında öncelik tanınması, görevlilerin kendi insiyatiflerinde fevkalade insani bir sebebe dayanıyor.

Okumaya devam et “Geçiş Üstünlüğü”

Irkçılık Olmasın

Türkiye’de motosiklete yatırım yapan firmaların, uzun yıllar birkaç mağaza ile geliştirilmeye çalışılan pazarı daha çabuk ivmeledikleri bir gerçek. Ne var ki motosiklet işine soyunanların “Ben size gösteririm” mantığı ile start aldıklarını, bu işte eski olanların ise “Nasıl olsa üç gün sonra giderler” düşüncesinde olduklarını gözlüyorum. Ticarette köşedeki üç simitçinin, bir simitçiden fazla satacağı malumdur. Bu işi bilen, seven ve yapabilen insanların motosiklet işine soyunmaları herkesin artısıdır.

Okumaya devam et “Irkçılık Olmasın”

Gücün Sesi

Modifiye zincirinin bir halkası olan Ekstra Egzost sisteminin amacına ulaşması ve doğru şekilde kullanılması, gerek motosikletin markası, gerekse saygı açısından çok önemlidir. Standart’ın dışına çıkmış bir egzostun 3000 devirden sonra gürültü çıkaracağı malumdur. Bunu bile bile şehir içerisinde dip gaz çevirmek, uyuyan bebekleri, hasta insanları, yaşlıları, hatta normal insanların ani korku duygularını taciz etmek pahasına kendini tatmindir. Egzost elbette takılır, başta bu yazının imza sahibi olarak ben takıyorum. Ama bir iki düşüncesiz motosiklet sürücüsü yüzünden tüm motosikletçilerin saygınlığının zedelenmesini asla istemem. İşin bu kısmı halledildikten sonra egzos sistemlerine geçebiliriz.

Okumaya devam et “Gücün Sesi”

Kapatın Gitsin

Trafik yasalarınca mobil halde kullanılması yasak olan cep telefonlarımızı, bizler motosiklet sürerken kullanıyoruz. Özellikle de motorumuzun duyabileceğimiz bir cebine yerleştirdiğimiz telefonumuz çalınca her türlü heyecan yapıyoruz. Tek motosiklet isek, sağda müsait bir yer bulana dek, normalin üstünde hızlı hareket ederek, risk yapıyoruz. Yan çatalı açıp, kaskı çıkartana, hassasiyeti azalmış eldivenli ellerimizle montun fermuarını açıp telefonu çıkartana kadar, bizi arayan sıkılıp çaldırmaktan vazgeçiyor. Bu sefer kimdi acaba deyip, aranılan numarayı bulmaya çalışıyoruz; canımız sıkılıyor. Eğer grup halindeysek, gruptan kopmamak için açmıyoruz. Bu kafamızı arayana takıp mutsuz oluyoruz.

Okumaya devam et “Kapatın Gitsin”