660 Ténéré Rüya Oldu

Üzerimde lacivert bir takım elbise, içine açık mavi bir gömlek, üzerine bordo bir kravat, kafamda ne alakası varsa yeşil bir Arai Tour X4 kask, race blue bir XT 660 Ténéré ile çamurlu bir parkurda debelenip duruyorum. Üstüm başım çamur içersinde ama daha çok Ténéré’mi nasıl temizleyeceğimi düşünürken uyanıyorum. Çok güzel bir rüya görmüşüm. Uyanınca rüyamı gerçek yapıyorum ama çamura girmeden. Zamanında iyi ki seni almışım 660 Ténéré’m.

Okumaya devam et “660 Ténéré Rüya Oldu”

Motosiklet İle Evlenilmez Flört Edilir

BMW-R80GS-Basic-Tank-1Bu lafı yeri geldikçe ederim. Sebebi de geçmişte gerçekten çok güzel motosikletlere bindim ve bir gün hep başka bir motosiklet ile değişti. Çok büyük laf etmişim gibi görünse de bunu öğrenmem yıllar aldı. Şimdi motosikletçi arkadaşlarım arkalarına yaslanıp motosiklete aşık oldukları günden bu yana ilk tanıştığı motosikleti hala duruyormu diye bir düşünsün. İstisnalar kaideyi bozmaz ama duruyor diyeni duymadım.

Okumaya devam et “Motosiklet İle Evlenilmez Flört Edilir”

Sakız Adası

Bir yere gitmek değil, motosiklet sürmektir motosikletçinin keyfi. Bu yıl ilk keyfimizi Sakız adasına sürerek yaptık. Sakız adasına İstanbul’dan gitmek için, Çeşme’den kalkan turların birinden biletinizi önceden alıp sabah yola çıkmalısınız.

Okumaya devam et “Sakız Adası”

Yamaha 2015 Tenere XTZ 660 ZA

Yamaha-XT660Z-Tenere-9

Yamaha 2015 Tenere XTZ 660 ZA

Son aldığım motosiklet Yamaha 2015 Tenere XTZ 660 ZA ile henüz 2.850 km yol yaptım. Bunun 1.000 km, motosikletin motorunu alıştırmak ve motosiklete alışmak ile geçti. Bu kullanım süresince onunla ilgili düşüncelerimi aktarmak istiyorum. Beni yakından tanıyanlar, markamın olmadığını, sadece iki tekerleğin üzerinde çok mutlu olduğumu bilirler. Sanmayın benim diye Tenere’yi göklere çıkartırım. Ben burada benim için uygun olan motosikletin peşindeyim.

Okumaya devam et “Yamaha 2015 Tenere XTZ 660 ZA”

İlk Buluşma

İlk Buluşma

Tenere-50

Tenere. Bu isim nedir, nerden gelmiştir. Dünya’nın en zorlu rallisi Paris-Dakar’ın, en zor etabının ismidir. Seksenli yıllarda Dakar rallilerine katılan Yamaha, 1983 Yılında yaptığı XTZ600 makinalı motosikletine Tenere ismini koyarak, rakiplerine Dakar rallisinde psikolojik baskı kurmuştur. Demek oluyor ki Yamaha tam otuziki yıldır bu makinayı üretiyor ve iyileştiriyor.

Okumaya devam et “İlk Buluşma”

Ana Sayfa

Camp-20

Hayatın 5 Şartı; Hava, Su, Toprak, Tahta, Ateş.

Bir canlının varlığını sürdürebilmesi için gerekli beş element. Bunu doya doya yaşamanın tek yolu kamp yapmaktır.

İlk çadırlı seyahatim 17 yaşındayken hippi felsefesini benimseyip oto stop yaparak çıktığım Türkiye turuydu. Kamyon kasasında, turistlerin minibüsünde, otomobilinde seyahat ederek Silifkeye kadar gitmiştim. O yaşta iyi bir tecrübe olmuştu. Tertemiz bir hava, her taraf yemyesil, insanlar güleryüzlü, misafirperver, saygılı ve sevgiliydi. Fotoğraf 1971 yılında bu gün de aynı yerde var olan Kuşadası Önder kamping’de çekilmiştir. Bunları 46 yıl sonra saģlıkla anlatabildiğim için mutluyum.

20161218_090354

Önder camping, Kuşadası, 1971

Güzelim ülkeyi bozduk, şantiyeye çevirdik. Toz bulutu içersinde yaşıyoruz. Yani ihtiyacımız olan hava yok ama çok havalı olduğu sanılan beton yığınları var. Terkos gölünden gelip evimizin musluğundan akan suyu içmeyi yıllardır unuttuk. Parayla alıp güvenip içmek zorundayız.

Hafriyat-3

Toprak diye bir şey bırakmadık. Bir kısmı beton olurken kalanını hormonlu tohumlarla bozduk. Yemyeşil ormanları katledip yine beton ve kağıt israfı yaptık. Ateşi de amacında kullanmayıp yine betona alan açmak için ormanları yaktık.

Hafriyat-2Bir ortamı çevre olarak da karekter olarak da kirleten tek canlı insandır. Bu nasıl bir eğitimsizlik nasıl bir kültürsüzlüktür. Nasıl dengesiz bir yaşam standartıdır. Birileri rezidans dedikleri modern sosyal konuttan çıkarken, son model jeep’inin ön çamurluğu, komşu gecekondunun duvarını yalıyarak dönüyor. Bunlar uzar gider ama değmeyeceğini bildiğim için uzatmayacağım.

Biz evimizde camı, plastiği, tenekeyi, kağıdı çöpten ayırıp hepsini ayrı zahmetle dönüşüme götürürken, yüzlerce kez şahit oldum otomobilin camından çöpünü asfalta atarak gidenleri. Işıklarda dururken kül tablasındaki izmaritleri kapısını açıp tablayı yere vurarak dökenleri. Nedir Allah aşkına bu? Hayatın 5 şartını katlederken imanın 5 şartından biri olan temizlik nerede?

20170522_172748

20170522_170906İpsala sınır kapısından çıkarken hep yüreğim bir cız ediyor. Çıkışta araçlarımızın tekerlekleri miktop arındırıcı sudan geçerken, dönüşte girerken biz böyle bir ihtiyaç duymamışız. Çünkü onların bizden daha temiz olduğundan eminiz.

20170520_141134

Bütün bunlardan artık kurtulamayız ama insan olarak arada bir dışarı çıkıp temiz hava almaya ihtiyacımız var. Bunu normalde insan evden çıkıp yapar ama biz memleketten çıkıp yapabiliyoruz artık. Çadırımızı aldığımız gibi Alexandraupoli’ye kampa gittik. Maalesef 19 Mayıs tatiline denk geldik. Çorlu ayrımında yüzden fazla Harley Davidson motosikletli grubu görünce eşim çabuk yola çıkalım gümrüge bizden önce girerlerse sınırı geçemeyiz dedi. Allah’tan gezi programları yurt dışı değilmiş. Yine de yoğunluktan tam 5,5 saat sınırda bekledik. Ama bir kaç güzel gün için değdi.

20170524_095208 20170520_080204

Sınırı geçer geçmez hava değişiyor. Trafik sakinliyor ve uyuluyor. İnsanlar birbirine selam veriyor. Burada organik diye üç katı fiyata satılan meyve sebze orada zaten doğal tarımla olması gereken fiyattan satılıyor. Biz de huşu içerisinde market alışverişimizi yapıp kampımiza yerleştik. Sınırdan sadece 40 kilometre mesafede bakir sahili olan belediyeye ait bu kampta duşlar tuvaletler günde en az beş defa temizleniyor. Huzur içersinde kafa dinleyerek her yeri yürüyerek gezip eğlenceyle geçen beş güzel gün.

Suzuki-Samurai-4Suzuki Samurai

20170523_123701

Dönüşte sınırdan girer girmez, bir sürü haklı şikayetlerimize rağmen, memlekete geldik diye neden sevindiğimizi inanın biz de bilmiyoruz.

Tolga Büyüköner
Motosikletçi
28.05.2017


TB-YBR125-4Yamaha YBR 125


Seyyah Olup Şu Alemi Bir Gezin

TB-VW-Vespa-4

70’lerde Sultanahmet parasız genç turistlerle doluydu. Biz misafirperver olduğumuz için Türkiye’yi çok seviyorlardı. Kimi otostop ile kimi Volkswagen minivan, Beetle veya Citroen Deux Chevaux gibi iki silindirli ekonomik araçlarla gelip çadırlarında veya vanlarında kalırlardı.

Daha o yıllarda felsefelerini öğrendim. Üniversiteyi bitiren her genç hayata atılmadan önce kendine bir süre veriyor, bu süre içersinde hayal ettiği bir kültür turuna çıkıyor, dünyayı gezip hayata öyle atılıyordu.

Yazının devamı için tıklayınız.


660 Ténéré Rüya Oldu

Yamaha-XT600-Dakar-5

Üzerimde lacivert bir takım elbise, içine açık mavi bir gömlek, üzerine bordo bir kravat, kafamda ne alakası varsa yeşil bir Arai Tour X4 kask, race blue bir XT 660 Ténéré ile çamurlu bir parkurda debelenip duruyorum. Üstüm başım çamur içersinde ama daha çok Ténéré’mi nasıl temizleyeceğimi düşünürken uyanıyorum. Çok güzel bir rüya görmüşüm. Uyanınca rüyamı gerçek yapıyorum ama çamura girmeden. Zamanında iyi ki seni almışım 660 Ténéré’m.

Yazının devamı için tıklayınız.


Hayat Güzeldir

Life is beatiful.

La vita é bella.

Hayat-Guzledir-1

Yedi akademi ödüllü unutamadığım bir film. 1930′ larda İtalya’da yaşayan Guido adında kitap satan neşeli genç bir yahudi, güzel bir kadına aşık olur ve sempatik tavırlarıyla o güzel kadını da kendine aşık eder, evlenirler. Bir oğulları dünyaya gelir. Bir kaç yıl sonra Alman’lar, İtalya’yı işgal ederler. Guido, oğlunu Nazi toplama kamplarından uzak tutmak için yaşananları oğluna bir oyun gibi gösterir. Oyunun ödülü ise bir tanktır.

Yazının devamı için tıklayınız.


Sitemiz “ticari” nitelikli değildir. Tamamen “hobi” amaçlıdır.