Yıllara Meydan Okuyanlar

Kaskını çıkardığında şaşırıp kaldık. Yaşı altmışbeş gibiydi. “Kırmızı, spor, büyük bir motosikleti vardı.” diye anlatıyor görenler. Hampar amca yağışsız günlerin öğlen tatillerinde, motosikletiyle Kartal – Bostancı sahil turunu ve stresini atar. Bir delikanlı gibi dinçtir.

Motosiklete binmenin insanı ruhen ve bedenen genç tuttuğunu, 40-70 yaş grubu insanlarla örnekleyeceğim;

Hepimizin motokros ve enduro safari yarışlarından tanıdığı Engin Serozan, 1993 yılında Bimota ‘sı ile drag yarışlarına da girerek büyük alkış almıştı. Halen Yamaha TT 600 kullanıyor.

Haluk Aktan;
Dört motosikletinden üçünü zaman kısıtlı olduğundan sattı. Yamaha Venture Royal’ine kıyamıyor.

Ali Dağdeviren;
hep speed bir motosikleti olsun ister. Son anda speed endurolarla yetinir. Kawasaki KLE 500, Honda Transalp veya Africa Twin alır, çok kullanmadan satar. Yamaha 1100 Virago’sundan asla vazgeçmez.

Ali Görgülü;
C
hopper sever. Şu an Kawasaki VN 750 kullanıyor.

Prof. Emin Aydın Uluçam;
Y
az, kış demeden motosikletine biner. Her motosiklet onun için merak konusudur. Alır, biner, dener, satar. En son Kawasaki Zephyr 1100’e biniyor.

Nadir Atakul;
Motosikleti olduğu zaman huzurludur. Chopper sever, çok titizdir. “Sandık Açar”. Gold Wing’ini muhafaza edemediği için sattı. Bu yıl Honda Transalp ve Kawasaki VN 1500 Classic kullandı. Şu an 1997 kataloglarını inceliyor.

Mehmet Başaran;
H
er zaman ortalama üçyüz, beşyüz kilometrelerde altı veya yedi tane motosikleti vardır. Speed sever ve genelde 750 cc hacim tercihidir. En sevdiği motosikleti 1993 model GSXR750 Suzuki.

Cemil Bahadır;
Bir dükkan dolusu Honda’sı vardır. Motosiklet sevgisi onu Hoby Honda Center’ı kurmaya taşımıştır. Sektöre verdiği değer, mağazasına girilince anlaşılır. Transalp veya Gold Wing’e biner.

Kürşat Enön;
Son derece temkinli ve yavaş kullanan bir speed motosikletçi. Şu an Honda CBR 900 RR‘a biniyor. Shoei kask tercihi. Scott Russel TC-1 ve TC-2’snii değişimli kullanıyor.

Bilhan Öztürk;
Babası Jawa fabrikasının kurucularından. Onun izinden gidiyor. Şimdi onun da yüzlerce BMW’su var. Çünkü BMW motosiklet sorumlusu.

Melik Batıyeli;
Speed, enduro kullanır. Yamaha Super Tenere, Africa Twin, Suzuki DR 800, BMW R 1100 GS motosikletlerine bindi. Gold Wing ile America’yı bir baştan bir başa gezdi. Yıllardan beri Triumph Tiger 900’ün hayalini kuruyor.

Yaman Tansel;
Enduro’da Honda Transalp ve Africa Twin’i denedi. Sonra BMW R 1100 GS, arkasından Gold Wing’e bindi. En son BMW K 1100 LT Turing motosiklette aradıklarını buldu.

İşte size motosiklet tercihlerinden minik özetlerde geçtiğim bu insanlar, hayatta güzel birşeyler olmalı diye düşünenlerden. Onlar bu işin keyfini çıkarıyorlar. Fakat çoğunuz bunu göremezsiniz. Tatil sabahları şafakla birlikte motosikletlerinin marşına bası, iyot havalı deniz kenarlarına veya çam kokulu ormanlara giderler. Çantalarından çıkardıkları sandviçleri, portakal suları ve kahveleriyle kahvaltılarını yapıp, yaşamın tadını çıkarırlar. Kimselerin olmadığı yollarda motosikletlerini sürerler. Onlar yuvalarına döndüklerinde, yaşam da yaşanmaz haline dönmüş olur.

Yeni yılda hayatımızda güzel bir şeyler olması dileğiyle.

Motosikletçi
Tolga Büyüköner
Aralık 1996 Motosiklet Dünyası

%d blogcu bunu beğendi: