Yamaha Ténéré 700 ile Hayalimi Yaşıyorum

Yamaha’nın, Dakar’da yarışan WR450F Rally motosikletinin sokak versiyonu Ténéré 700.

Şu anda 2.700 km’deyim. Kullandıkça bütünleşiyorum. Motosikletin sesi adeta Vivaldi’den bir eser. Nitekim sevgili Ertuğrul Ortaç motor sesini ilk duyduğunda “bu ne güzel saund, senfoni gibi” demişti. Motor sesinin görseli egzoz, sağ yanda ve tehditkar duruyor. Ekstra egzoz değişimi çok kolay.

Motosikleti ilk sürdüğümde, süspansiyon sistemi beni şaşırttı. Sanki prograsif yaylarla modifiye edilmiş gibi. Üstten ve alttan ayarlanabilir 43 mm KYB up side – down ön amortisörleri, çevirmeli düğmesiyle kolay ayarlanabilir KYB arka monoshock süspansiyon sistemi muhteşem olmuş. Normalde fabrika çıkışı bir motosiklete bu süspansiyonu yapmak, çok paraya malolur. Ben fiyata dahil almışım.

Yamaha WR450F Dakar Rally

Ténéré 700, Yamaha’nın MT 07 ve Tracer 700 de kullandığı, paralel çift, 689cc, 72.4 Beygir gücündeki CP2 motorunu, tek parça yeni bir şasinin tam alt ortasına oturtmuş, sürücüsüne yansıyan ağırlığını minimuma indirmiş. Çift silindirin vibrasyonu yok denecek kadar az. Şanzıman vites oranları o kadar güzel ayarlanmış ki, her viteste huzurlu gidiyorsunuz. Vites geçişleri çok rahat fakat yavaşlarken vites düşmezseniz, durduğunuzda birinci vitese geçmek için debriyaj oyunları yapmak gerekiyor. Gaz tepkisi yumuşakmış gibi hissediliyor fakat son derece atak.

Yamaha 689cc CP2 motor bloğu

Dakar yarış motosikletlerinde olan roadbook tarzı göstergede, başta kocaman rakamlarla vitesler olmak üzere, sadece sürücünün ihtiyacı olan verileri görebiliyorsunuz. Araziye girerken tek tuşla ABS yi devreden çıkartmak dışında, sürüş modu yok. Çekiş kontrol sistemi için Yamaha mühendisleri, “biz profesyonel sürücülerimizle yaptığımız testlerde gerekli görmedik, gereksiz hiç bir yükleme yapmadık. Çok kolay sürülen bir motosiklet yaptık” demişler. Gerçekten motosikletin sürüş lezzetine diyecek hiç bir şey yok.

Lastikler fabrika çıkışı Pirelli Scorpion Rally STR ve iç lastikli. Lastikler her türlü yol şartında başarılı. Ben arazi sürücüsü değilim, bunu referanslara güvenerek söylüyorum. Yamaha Dakar pilotları, motosikleti çöl, kaya, taş, toprak her parkurda sürdü ve tamam dedi. Ben de asfaltta tepe süratlerine güvenle rahatça çıkıyorum.

Pirelli Scorpion Rally STR

Artık süratli olmayan araç kalmadı. Bunun bir de durması var. Yamaha, Ténéré 700 motosikletinde maliyetini o kadar güzel dengelemiş ki, gereksiz yüklemeler yerine, gerçek ihtiyaçlara para harcamış. Frenler Brembo marka. Tek tuşla ABS devreden çıkabiliyor ve sevgili Levent Tamer’in söylemiyle “Ténéré 700 offroad konumunda bir canavara dönüşüyor ve sürücüsünün her sözünü dinliyor. Adeta bir uzvu gibi”. Eğer offroad sürüşe meraklıysanız, motosiklet zaten zorlu parkurlar için  yapılmış. Hemen ayarlı ön çamurluğunuzu, 6 tane vidayı gevşeterek yukarı alıp sıkın ki, çamura girerseniz, çamurluğunuz kırılmasın.

Sele 880 mm yüksekliğinde ve göründüğü kadar rahatsız değil. Bir rally enduroda olması gerektiği kadar rahat. Arka yolcunuz eğer çok uzun boylu değilse, pütürlü kaplamadan dolayı öne kaymıyor ve bacak açısı anlamında gayet rahat seyahat edebiliyor.

Değişik yapısıyla dikkat çeken mercek led farlar şahane aydınlatıyor. Fakat Ertuğrul Ortaç, birlikte yaptığımız Bursa seyahatinde, çok önemli bir şey söyledi. Dönerken geceye kalmıştık. Önde giderken, aynada beni farketmekte zorlanmış. Işık huzmesi, tek noktadan çıkıp güzel aydınlatıyor, fakat yansıtıcı alan olmadığı için farkedilmiyor. Çok önemli bir detay. Fark edilmek için, ekstra iki yan ışıkla desteklemek lazım.

Bahçeden…

Ön cama gelince, far camının devamı gibi güzel duruyor, fakat rüzgar alıyor. Ben o rüzgarı seviyorum. İsteyenler bir cam eki veya tur camı ile halledebilir. Şeffaf yan camların içi tozlanıyor ve sökülmeden temizlenemiyor.

Dakar tarzı gösterge sallanıyor. Bir motosikletin far, stop, sinyal ve göstergeleri, yol ve motor sarsıntılarını absorbe edip bozulmaması için lastik takozlarla sabitlenir. Sallanması normal.

Benzin deposu 16 litre. Yedeğe geçtikten sonra hemen benzin almakta fayda var. Henüz yaşamadım ama depo küçükse, yedek menzili kısadır. Normal sürüşte 350 km menzili var. Benzin kapağının çıkıyor olmasına, ben eski motosikletlerimden alışığım. Mümkün olduğunca basic bir enduro. Bu motosiklette gerçek Dakar ruhu var.

Bazı sticker firmaları, geçmişte Dakar’da yarışmış klasik grafikleri, örneğin Chesterfield Yamaha gibi, Ténéré 700’e uyarlayarak, çok güzel Dakar Edition T7’ler hazırlamışlar. Orijinal T7’mi Dakar Edition yapmamak için kendimi zor tutuyorum.

Kemal Merkit (Çöl Kaplanı) ve Kutlu Torunlar’dan (Çöl Kartalı) imzalı bir anı

Konu buraya gelmişken, Ténéré 700 ile yaşadığım duygularımdan bahsetmek istiyorum; Thierry Sabine ilk Paris–Dakar Rallisini şöyle lanse etmişti; “Gidenler için bir meydan okuma. Geride kalanlar için bir rüya.” Bu rally benim için hep bir rüya olarak kaldı. Hayallerimde daima Dakar’a bir enduro hazırlamak vardı. Katılamadım, fakat motosikletlerimi hep Dakar’a katılmış olanlardan seçtim. Sonunda Yamaha, benim için fabrikada bir rally enduro hazırladı. Yamaha Ténéré 700 ile Dakar hayalimi yaşıyorum.

Kutlu Torunlar, Buket Büyüköner ve Kemal Merkit
(Şubat 2008 motosiklet fuarı)

“Hayallerinizi bırakmayın, çünkü onlar gittiler mi belki siz kalırsınız ama artık yaşamıyorsunuz demektir”.
Mark Twain

Tolga Büyüköner
Motosikletçi
30.11.2019

 

One thought on “Yamaha Ténéré 700 ile Hayalimi Yaşıyorum”

Yorumlar kapalı.

%d blogcu bunu beğendi: