Kymco 2022 People S 200

Değişen yaşam koşullarında insanlar hayatlarını kolaylaştırmak için çözümler arıyorlar. Büyük şehirlerin büyük derdi trafiğe, bir de akaryakıt fiyatlarındaki pahalılık eklenince iş, içinden çıkılmaz bir hal aldı.

İnsanlar günlük ulaşım ihtiyaçlarını çabuk, pratik ve ekonomik çözmenin çaresini skuterlerde buldular. Fakat o kadar çok çeşit var ki insanlar kendileri için hangi skuterin uygun olacağını bilemiyorlar. İşte bu test yazımda size üretilmiş onca skuter arasında niçin People S 200’ü işaret ettiğimi anlayacaksınız.

Öncelikle bu zarif ve işlevsel skuter bu günkü çizgisine nasıl geldi, ondan bahsedeyim. Kymco ilk People modelini 1999 yılında üretmiştir. Halk modeli olan bu skuter, 23 yıl boyunca tüketiciden gelen geri bildirimleri ve Ar-Ge çalışmaları ile optimum hale gelirken kaba çizgilerden de kaçınılmış, ortaya güzel ve kullanışlı bir skuter çıkmıştır.

Skuterleri küçük tekerlek yapılarından dolayı her zaman tehlikeli bulmuşumdur. Fakat Kymco People S, 16 inç ön ve 14 inç arka jant ebadı ve ekstra ihtiyaçların tamamını fabrika çıkışından fiyata dahil vererek diğerlerinin önüne geçiyor. Fiyat, performans çok iyi, ölçüleriyle ideal bir skuter.

Niçin ideal diyorum? Dikkat ederseniz, 200 cc üzerindeki skuterler daha şişman ve daha ağırdır. Her yere kolayca sığdıramazsınız. Halbuki bu skuterin ebadı 125 cc ile aynıdır. Yani ince ve pratik. Bununla şehir içinde maksi skuterlere nazaran daha rahat ulaşım yapıp daha rahat park edebildiğiniz gibi şehirler arası yollarda 10.8 Kw, yani 14.5 beygir güç ile rahatça seyahat de edebilirsiniz. 100 Km yolu 2.7 Lt ile gitmek günümüz şartlarında oldukça uygun. Bu amaçla da fabrikadan tur camını ve çok şık şeffaf el korumalarını standart donanımında sunuyor. Öyle ki ben kaskın camını kapatmadan hiç rüzgar almadan sürdüm. Yalnız siz bunu uzun yolda sakın yapmayın. Arı, sinek ve diğer araçların lastiklerinden fırlayan taşlar en küçük aralıktan dahi gözünüze gelebiliyor. Tecrübeyle sabittir.

Hiç rüzgar almayan tur camını yazın ağırlıkla şehir içi ulaşımında kullanıyorsanız, bir alyan anahtar yardımı ile basitçe sökebilirsiniz. Fabrika sele altına vida yerini kapatan plastik kapaklarını da koymuş.

Konu günlük hayat olunca bagaj konusu da çok önemli tabii. Kymco People S modelinde bunu da düşünmüş. Yine standart donanımda orijinal arka çantasıyla geliyor. Arka çanta deyip geçmeyin. Taşıyıcısı, çantası ve kontak ile uyumlu şifre dizme işlemi ile birlikte çok pahalı olan bir ihtiyaç. 33 Lt çantasına her kapalı kaskı koyabiliyorsunuz.

Kontak anahtarını sola çevirdiğinizde yaylı selesi otomatik açılıyor. Bazı geniş kalıplı kasklar hariç sele altına da kapalı bir kask sığıyor. Tam ortada çıkabilir bir plastik ile ayrılan bölmede, günün olmazsa olmaz akıllı telefonlarınızı şarj edebileceğiniz bir USB çıkışı mevcut.

Skuterlerde en dikkat ettiğim şey ayak basma yerinin düz olmasıdır. İnerken binerken rahatlık olduğu gibi kısa mesafe taşınacak ekstra bir paketin iki bacak arasında emniyetle aktarmasını sağlar.

Artık seleye oturup önümüzde ne var ne yok bir de onu görelim. Gidon panelinde dijital göstergesi üç bölmede basit ve okunaklı yapılmış. Üst bölmede kontağı açtığınızda benzin, yağ, ABS ve servis zamanını gösteren işaretler genel bir kontrol yapıp, çalışınca sönüyor. Orta bölmenin en üstünde şerit şeklinde devir saatini, onun altında kocaman rakamlarla hızınızı çok rahat görebiliyorsunuz. Hız biriminizi bulunduğunuz ülkeye göre kilometre veya mil olarak ayarlayabilirsiniz. Sağ tarafında USB işareti, eğer telefonuz takılıysa şarj durumunu gösteriyor. Hemen altında toplam kilometre veya etap mesafenizi görüyorsunuz. Alt bölmede yine kocaman zaman saati, yanında akünün durumunu gösteren işaret ve altında yine şerit şeklinde çok belirgin benzin göstergesi şahane olmuş.

People S komple led ışık donanımlı. Sol tarafta çalışmayla devreye giren farların uzun ve kısa far anahtarı var. Onun altında sinyal anahtarı ve onun altında da korna anahtarı konmuş. Sağ tarafta ise marş düğmesi var.

Kontak anahtarı bölümünde, gidonu sola çevirip anahtarı içeri basarak sola döndürdüğünüzde, gidon kilitleniyor. Sağa çevirdiğinizde kontak normal yerine geliyor ve gidon açılıyor. Kontak normal haldeyken sola döndürdüğünüzde yaylı sele, sağa döndürdüğünüzde sol bacağınızın altındaki yaylı benzin kapağı kendiliğinden açılıyor. Kontak Anahtarının üzerindeki çıkıntı ise kontak girişinin üzerindeki metali döndürerek kilidin kapanmasını ve hırsıza karşı kurcalanmasını önlüyor.

Gidon panelinin sağ alt yanında, telefonunuzu sele altına koymak istemezseniz ikinci bir USB çıkışı bulunuyor. Göğüsün sol önünde telefon, gözlük gibi eşyalarınızı koyabileceğiniz kilitsiz kapaklı bir göz var. Tam ortadaki düğmeyi döndürdüğünüzde paket taşıma askısı oluyor.

Sele yüksekliği 790 mm ve öne doğru incelerek sürücünün ayaklarını yere rahat basmasını sağlıyor. Normal fizikteki sürücünün dizleri ön panele değmiyor ve gidon dizlere çarpmıyor. Yolcu selesi ise oldukça konforlu ve ayakların rahat etmesi için katlanabilir ekstra pegler konmuş.

Gelelim bunca detaydan sonra sürüş hissiyatına. Yola çıkmamla People S’e alışmam birkaç dakikamı aldı. İlk yaptığım motorunun ivmelenmesi. Tek başıma birkaç ışıkta denedim gayet yeterli. Bu niçin önemli. Elinin altında güç olacak ki, gerektiğinde sıyrılabilesin.

Kymco People S 200 4 supaplı, 4 zamanlı, tek silindir, 14.5 beygir güç üreten 163 cc Euro 5 uyumlu bir motora sahip. 135 kg kasa ağırlığı ve sürücüsüyle birlikte tepe süratinde 110 km hızı rahat görüyor. Son ne gidiyor diye uğraşmadım çünkü benim için zorlanmadan ne gittiği önemli. İşin en güzel tarafı ise yol döndüğünde jant ebadından dolayı motosiklet gibi viraja girebiliyorsunuz. İşte benim için en muhteşem özelliği budur. Kullanması güven verdiği için çok keyifli.

ABS fren sistemini çok iyi buldum. Panik frende ön yüzmeden, arka kaymadan çok sıkı duruyor. Bu denemeyi düşük süratlerde yaptım çünkü hem motosiklet test için alınmış emanetti, hem de üzerinde tanımadığım Kenda marka lastikler vardı.

Her sektörde olduğu gibi, motosiklet ve aksesuar fiyatları uçtu gitti. Fiyat performans olarak düşünürsek, standart donanımda her şeyi üzerinde gelen, ideal ebadı ve yakıtıyla fiyatı da günümüz şartlarında uygun olan Kymco People S 200 skuteri size tanıtmak için teste almıştım fakat bu günkü şartlarda her eve bir tane lazım deyip önce kendimize aldık.

Buldum mu alırım, çıktı mı veririm. Hiç zararını görmedim. Size de tavsiye ederim.

Tolga Büyüköner
Motosikletçi
12.06.2022

%d blogcu bunu beğendi: