Chopper Görünümlü Sporcu

1997 yılından bir motosiklet test yazısı.

Farklı çizgileriyle tanınan Triumph motosikletlerinin yine farklı bir modeli olan Thunderbird choppera yakın dizaynıyla dikkat çekerken chopperlardan farklı olarak ancak spor motosikletlerde görülebilen mükemmel bir performansa sahip.

Triumph Thunderbird Türkiye’de şimdiye kadar görmeye alışmadığımız türde bir motosiklet. Gövdesinde kullanılan bol kromaj, alımlı motorun tüm hatlarının çıplak olarak sergilenmesi gibi detaylar chopper veya cruiser tipi bir motosikleti çağrıştırırken sürüş pozisyonu, motor performansı ve genel geometri de sportif kullanıma yatkınlığıyla dikkat çekiyor. “Retro” tarzı diyebileceğimiz bu motosikletin her ayrıntısı titizlikle dizayn edilmiş. Dizayn ve performans olarak aynı sınıfta yer alan, karşılaştırılabilecek bir rakibi yok; zaten Triumph motosikletlerinin genel karakteristiği de bu. Diğer motosikletlerle karşılaştırma yapmanız çok zor; çünkü Dünya üzerinde üç silindirli ve bu tipte üretilen başka bir motosiklet bulmak pek mümkün değil.

Thunderbird’ün üzerinde Triumph’ın geliştirdiği “modüler şasi” bulunurken malzeme olarak mikro alaşımlı dayanıklı çelk kullanılmış. Birçok Triumph modeli aynı şasi ve üç silindirli motoru kullanıyor. Ancak Thunderbird’de asıl amaç rahat bir kullanım sağlamak olduğundan, T509 modelinde 108 beygire kadar çıkan motor gücü burada 70 beygire düşürülmüş, ancak maksimum gücün düşmesine karşılık sürücünün motosikleti rahatça kullanabilmesi için egzantrik açılarında ve ateşleme zamanlamasındaki bazı değişikliklerle 72 nm lik maksimum tork gücüne ulaşılması sağlanmış; dolayısıyla sürücüye tıpkı chopper tipi motosiklerde olduğu gibi düşük devirde müthiş bir tork sunulmuş. Zaten gaza dokunduğunuz anda güvenle ileri fırlayan motosiklet bunu sürücüsüne her an hissettiriyor.

Virajlara spor motosikletleri kıskandıracak kadar iyi girebilen Thunderbird’ün yol tutuşu da çok iyi

Motosiklete ikinci bir kişi bindiğinde dengede herhangi bir bozulma olmadığı gibi 885 cc lik güçlü motorun performansında da düşme görülmüyor. Motor ikinci kişinin ağırlığını sürcüsüne hissettirmiyor. İki kişilik seyahatler motosikletin dengeli yol tutuşu sayesinde çok zevkli hale geliyor. Uzun yollara çıkacakların fiyatı 127 ile 195 pound arasında değişen ve opsiyon olarak sunulan siperliği almasında fayda var; çünkü 140 km/s hızın üzerine çıkıldığında önden gelen rüzgar bir süre sonra sürücüyü yormaya başlıyor.

Thunderbird’ün yol tutuşu da bu cins bir motosiklet için gerçekten etkileyici. Birçok spor motosikleti kıskandıracak kadar başarılı şekilde viraja giren Thunderbird hem süspansiyonu, hem de yola tutunuşuyla da imrendiriyor. Ayrıca motosikletin opsiyon olarak sunulan, spor kullanımlara uygun alçak gidonu alındığında virajlara daha hızlı ve daha güvenli girmek mümkün olabiliyor. Opsiyon olarak sunulan alçak gidonun fiyatıysa 76 pound.

Thunderbird etkileyici gövdesine ve 220 kg’lık ağırlığına rağmen alçak oturuş pozisyonu ve dengeli gövdesi sayesinde şehir içinde de çok kolay kullanılabiliyor. Gidonun eni ve yüksekliği her cins kullanıma uygun; ancak Thunderbird o kadar çeşitli kullanıma cevap verebiliyor ki sürücü sportif kullanımlarda alçak gidonu arıyor.

Motosikletin göstergeleri basit bir dizayna sahip. Göstergeler arasında birer büyük devir ve kilometre saatiyle, bunların arasında sinyal, akü, hararet ve yağ lambaları bulunuyor. Hem gündüz, hem de gece sürüş esnasında rahatça okunabilen göstergeler dışında elciklerdeki kumandalar da rahatlıkla kullanılabiliyor.

Motosikletin oturma pozisyonu, elciklerle pedalların geometrisi sürücüde sanki yarış motosikleti kullanıyormuş hissi uyandırıyor. Bir chopper gibi sürüşü seyretmiyor, adeta yarışıyorsunuz. Kademesiz, geniş ve yere nispeten paralel giden sele sürüvcüye de, yolcuya da büyük rahatlık sağlıyor. Opsiyon olarak sunulan “sissy bar” veya tutunma demiri arkadaki yolcu için konulursa uygun olabilir. Değişik modellerde ve boyutardaki sissy barların fiyatları 127 ile 161 pound arasında değişiyor.

Tolga Büyüköner, Maltepe Dragos, 1997

Motosikletin kornası her detaya önem verildiğini kanıtlar gibi. 1955 model Cadillac kornasını andıran ses tonu motosikletin dizaynına uygun olarak geçmişte yolculuık yapmak isteyenler için düşünülmüş.

Sonuçta Triumph Thunderbird dizayn olarak benzin tankından üzerindeki armasına varıncaya kadar geçmişte yolculuk yapmak isteyenlere hitap eden bir chopperi andırırken güçlü motoru ve teknik özellikleriyle sportif kullanıma da imkan sağlıyor.

Tolga Büyüköner
13 Mayıs 1997

Auto Show mecmuası, 13 Mayıs 1997 Salı, sayı 19
Fotoğraflar: Ali İnceoğlu

Triumph Thunderbird (1997) Teknik Özellikleri
Kaynak: (https://bikez.com/motorcycles/triumph_thunderbird_1997.php)

Category: Classic
Displacement: 885.00 ccm (54.00 cubic inches)
Engine type: In-line three, four-stroke
Power: 70.00 HP (51.1 kW)) @ 8000 RPM
Torque: 72.00 Nm (7.3 kgf-m or 53.1 ft.lbs) @ 4800 RPM
Top speed: 195.0 km/h (121.2 mph)
Valves per cylinder: 4
Cooling system: Liquid
Gearbox: 5-speed
Transmission type, final drive: Chain
Dry weight: 220.0 kg (485.0 pounds)
Power/weight ratio: 0.3182 HP/kg
Seat height: 750 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting.

 

%d blogcu bunu beğendi: