İşleyen Demir Pas Tutmaz

Ata sözleri yaşanmış tecrübelerin sonucunda söylenmiş doğru sözlerdir. Kış mevsimine girerken doğal olarak motosikletlerimizle yazın olduğu kadar sık ilgilenemiyoruz. Ustalarımız her ne kadar kış bakımı ile ilgili teknik bilgiler aktarıyorsa da, ben de bazı hatırlatmalar yapmak istiyorum. Önce garajımda var mı var tarzı motosiklet sahiplerinden birinin yaşanmış örneğini anlatacağım.

Yıl 1990, bir arkadaşımız o yılların top modellerinden sıfır bir motosiklet almıştı. İlk günler yolda bir kaç kez rastladım. Sonra bir daha hiç görmedim. Her halde satıp motosikletten vaz geçti diye düşündüm. Motosikletten vazgeçmek de ne demek aslında, ben kendi adıma Allah sağlık versin motosikletimi yan çataldan kaldırabildiğim sürece bineceğim derken 2000 yılında bu arkadaşım kapıdan çıktı geldi. Hoş geldin nasılsından sonra söylediklerine kulaklarım inanmadı ama ben kulaklarımı doğru duyduğuna ikna ettim.

Tam on yıldır motosiklet 1500 kilometrede kapalı bir yerde terk edilmiş. Artık bineceğin, benden motosikletini aldırıp aküsüne yağına suyuna baktırıp hazırlatmamı istedi. Motosikleti servise getirttiğimde manzara beklediğim gibi içler acısıydı. Metal rutubetten kanser olmuştu. Motosikletin makinesinde görev yapan tüm lastik aksam çürümüştü ve yedek parça olmadığı için yenilenemedi. Lastikleri yatmaktan çatlamış, iç iskeleti çökmüştü. Bloğun içinde silindirler muhtemelen sökülüp alıştırılması gerekiyordu. Sonuçta o motosiklet kullanılamadan bitti.

Sevgili Ali Haydar arkadaşımın motosikletini satarken güzel bir lafı vardır, “bineceksen al” der. Bakınız çok doğru bir düşüncedir. Binmediğiniz motosikletinizi binecek insanlara satın, hem paranız hem motosiklet kurtulur. Şu anda yine 1990 model 1000 milde garajda yatan bir motosiklet daha var fakat sahibi onu seviyor ve her yurt dışından geldiğinde yeni bir akü ile en azından bir tur atıyor.

Bu istisnalar dışında ülkemizin mevsim şartları ortalama sekiz ay motosiklete binmeye müsait, geriye kalan dört ayda onları terk etmeyelim. Ara ara marşına basıp olduğu yerde çalıştırmak genelde aküyü kurtarmak için yapılan işlemdir. Bunu ben ve teknik arkadaşlar da onaylamıyorlar. Akü demontedir değiştirilmek suretiyle yenilenir. Önemli olan ayak açmaktır, yani motosiklete binip dolaştıracaksınız. Eklem yerleri rahatlayacak, lastik havalarını yer çeker, her çıkışta havalarını tamamlayıp iç iskeletin deforme olmasını önleyeceksiniz. Artık teknoloji her şeye kolaylık getirdi. Şaka gibi kozmetikler var eğer bir süre motosikletinizin yanına gelemeyecekseniz, Proteckt&Shine’i sıkıp üstünü örtüyorsunuz, geldiğinizde kuru bir bezle silip pırıl pırıl biniyorsunuz. Yine de işin doğrusu, motosikletlerimize her fırsatta binmektir. Ben öyle yapıyorum.

Motosikletçi
Tolga Büyüköner
Kasım 2002 Motosiklet Dünyası

%d blogcu bunu beğendi: