Baştan Oynayalım mı?

Türkiye’de motosiklet sektörüne yatırım yapan arkadaşlarla yaptığımız sohbetlerde, en fazla beş yıl sonra bu iş tamam mesajını alıyorum. Yani beş yıl sonra ülkemizde yollar motosikletten geçilmeyecek. Ne güzel bir hayal değil mi?

Kapı komşumuz Yunanistan bunu yıllar önce gerçekleştirmiş durumda. Yalnız orada daireyi dilimlerseniz en büyük pay 100 cm3 altı, ikinci dilim 100 – 400 cm3 ve en az payı da 400 cm3 üstü hobby bike’lar olduğunu görürsünüz. Scooterlerin şehir içinde, küçük enduroların adalarda en ideal ulaşım araçları olması hayatı kolaylaştırmış, doğal olarak oyuna girmişlerdir.

Az yakıt, kolay ulaşım, rahat parkıyla pratikliği tartışılmaz bir scootere binmek yerine, Mercedes’in yıldızını altın kaplatıp trafikte saatlerce beklemeyi tercih eden arabesk düşünceli insanların çoğunlukta olduğu ülkemizde motosikletin; bir Yunanistan, bir İtalya gibi gelişeceğini düşünemezsiniz. Ama alt yapıyı oluşturmanın yolu, günlük yaşama ikinci, üçüncü araç durumunda kalan hobby bike’ları yaygınlaştırmak değil, 50 cm3 e kadar motosiklet ehliyeti dahi gerektirmeyen scooterları hayata geçirmektir.

Oyunu baştan oynarsak, temeli sağlam, kültürlü, geniş bir motosiklet kitlemiz neden olmasın?

Motosikletçi
Tolga Büyüköner
Temmuz 1998

%d blogcu bunu beğendi: