İlk Buluşma

İlk Buluşma

Tenere. Bu isim nedir, nerden gelmiştir. Dünya’nın en zorlu rallisi Paris-Dakar’ın, en zor etabının ismidir. Seksenli yıllarda Dakar rallilerine katılan Yamaha, 1983 Yılında yaptığı XTZ600 makinalı motosikletine Tenere ismini koyarak, rakiplerine Dakar rallisinde psikolojik baskı kurmuştur. Demek oluyor ki Yamaha tam otuziki yıldır bu makinayı üretiyor ve iyileştiriyor.

1988 Yılında özel ithalattan gelen Tenere’yi ayırttığım halde, parasıyla alamamıştım. İşte o zaman kendi motosikletini kendine sen sat Tolga deyip, 1990 Yılında Motorium’u açmak için bir sebep daha çıkmıştı. Tenere ile tanışmak bu güne kısmetmiş. Kulakların çınlasın Ninja Çetin.

1988 yılında satın alamadığım Tenere

Bir motosikleti anlatmak için onunla uzun km ler yapıp, uzun zamanlar geçirmek lazım. Size Honda Africa Twin 750’yi, 600 Transalp’i, Suzuki DR 650 yi, Djebel 650’ yi, BMW R 80 GS’i, Kawasaki KLR 650 A’ yı istediğiniz kadar anlatırım. Çünkü hepsine uzun yıllar bindim. Tenere’ye sahip olarak dün ilk kez tenha virajlı köy yollarında, 240 km tanıma ve rodaj sürüşü yaptım.

Önce İstanbul Park’ın oraya, Murat Denizhan hocama gidip kapalı alanda Tenere’nin geometresini tanımaya çalıştım. Viraj kabiliyeti, sürücünün olduğu kadar, motosikletin geometrisi ile de çok ilgilidir. Bu kısımda Tenere ile bütünleşince çok mutlu oldum. Türkiye’de maalesef test sürüşü her motosiklette yapamıyorsunuz. Ne çıkarsa bahtımıza. Kapalı alan ısınmasından sonra Murat Denizhan hocama teşekkür edip, tenha köy yollarında kendime muhteşem bir rota çizdim. Şansıma asfalt ve yol çizgileride yeniydi. Motosiklet rodajda olduğundan, her viteste maksimum 3500-4000 devri geçmiyorsunuz. Böylece hem sağlıklı motoru alıştırıyor, hem de siz motosiklete alışıyorsunuz.

Bir de 80 km de bir çay molası verirseniz, yeni makine size fazla yormadığınız için dua eder. Ben 240 km de Tenere’den üç defa dua aldım 🙂

Tenere, birçok özelliği ile alternatifsiz tek seçenek. Bir kere halen üretilen tek silindirli, tek Japon malı enduro. Az yakıtla çok giden, her türlü yola gelen. Dedelerinden ve isminden gelen Dakar çizgileri ile yakışıklı ve fiyatı mantıklı tek enduro motosiklet. Yani şöyle tarif edebiliriz; hem şoför mahalli, hem cam kenarı, hemde ucuz.

Benim planlarımda uzun rotalar var. Allah kısmet eder ise diyelim. Ben ve sevgili eşim, pratik tek rulo çanta ile uzun süreli seyahat edebiliyoruz. Touratech 50 lt rulo çantamı, yine Touratech arka plate üzerine bağlıyacağım.

Motosikleti ağırlaştırmayı sevmiyorum. Sadece ihtiyacım olanı takıyorum. Orta sehpa konusu önemli. Zincir yağlarken, temizlik yaparken gerekli. Sehpa konusunda bele ağırlık yüklenmesin diye, fabrika mühendisliğini, yani orjinali tercih edeceğim. El koruma daha önemli. Yol taşlarını önlemeli ve Allah korusun darbeyi önce koruma emmeli. Tecrübe edenler orjinalini tavsiye ediyor. Motor korumaya gelince, sanki spor motosiklet kullanıyormuş gibi takılmasa daha yakışıklı duruyor.

Birbirimizi daha iyi tanımak için zamana ihtiyacımız var.

Tolga Büyüköner
Motosikletçi
06.08.2015

%d blogcu bunu beğendi: