Honda Motosiklet Yamaha’yı Evinde Ağırladı

12 Mart 2016 Cumartesi günü Honda Motosiklet Türkiye, Yamaha Ténéré kullanıcılarını, Honda Akademi’de ağırladı. Bir Ténéré kullanıcısı olarak, ben de katılmak istedim ve Sayın Engin Pazarbaşı sağ olsun ismimi son anda listeye yazdırdı.

Hilton Oteli, Best Western Şile Garden Otel, Honda’nın bütün Africa Twin sunum ve sürüşlerine katıldım. Profesyonel hayatı bıraktıktan sonra motosikletli yaşamım sürücü olarak daha yoğun devam ettiğinden, her fırsatta motosiklete binmek ve ortamında bulunmak beni çok mutlu ediyor.

Sayın Engin Pazarbaşı’nın Honda markasına düşkünlüğünü herkes bilir veya hisseder. Bu bakımdan her türlü Honda organizasyonunda sayın Engin Pazarbaşı’nın özverisi fark edilir. Ténéré Türkiye’yi temsilen Sayın Mehmet Girgin, Engin Pazarbaşı, Sedat Şişmanyazıcı ve Koray Tüzmen iş birliği ile gerçekleşen organizasyon, Honda Motosiklet Türkiye’nin muhteşem ev sahipliğinde gerçekleşti. İnanılmaz keyifli bir gün geçirdik. Bu güzel güne emeği geçen herkese teşekkür ederim. Orada buluştuğum arkadaşlarımı tanıdığıma da çok memnun oldum.

Honda Akademide kahvaltı sonrası Sedat Bey’in brifingi ve Engin Bey’in DCT Kullanım bilgisinden sonra altılı gruplar halinde üç DCT, üç M/T yola çıkılacak, İstanbul Park’ta motosikletler değişecek, ve geri dönülecek.

Bana ilk çıkışta yine Şile’de kullandığım kırmızı seyahat paketli DCT Africa Twin denk geldi. Tri Color klasik rengidir ama kırmızıya olan hayranlığımı itiraf etmeliyim. Hoş şu anda astar boyasıyla razı olsanız bile Haziran 2016’ ya kadar satılık Africa Twin motosiklet yok. Aktiviteye en son katılmama rağmen, ilk grupta ve en öne verdiler beni. Yaşa ve tecrübeye saygılı insanların içinde olmak ayrı güzel. Fakat ilk U dönüşümde, M/T İle pergel gibi olduğum yerde dönen ben, DCT ile üçüncü sıra olunca en iyisi en arkada kalmak deyip DCT’ yi anlamaya çalıştım. Bu sefer Engin Bey’ in anlatımındaki tavsiyeye uyarak S1 modunda kullandım. Sanki bana M/T Versiyonunda inci gibi vites sıralasan da, DCT daha güzel sıralıyor ve ivmeleniyor gibi geldi. Kimse yarım saatlik kullanımda bu teknolojiyi çözüp alışamaz ama bir fikir sahibi olur. Bence her gün motosikletini araç olarak kullanan insanlar için müthiş bir konfor. DCT ile bir viraja fazla hızla girdim. Refleksime anında cevap verdi ve normale döndük. Yani motosikletin geometrisi, dengesi kullanıcı hatalarını bir yere kadar çok güzel tolere ediyor. Ne de olsa insan emaneti kendi malıymış gibi kullanamıyor. Bu yüzden bir aksilik olmasın diye ABS’ yi denemedim. Son duruşlar haricinde fren yapma alışkanlığım da yok zaten.

Dönüşte yine Şile’de kullandığım seyahat paketli gri M/T Africa Twin’i kullandım. Eh artık önde gidebilirim. Ne de olsa hangi viraja hangi vitesle gireceğimi biliyorum. Son derece stabil, viraj içinde biraz hızlı da olsan önü kaybetmiyor.

Geçmişte Africa Twin niçin çok beğenildi ve niçin efsane oldu? Bunu kullanma şansına sahip olanlar hep anlattılar ama bu işler anlatımla olmuyor. Yaşamak lazım. Africa Twin’in en önemli özelliği şasi geometrisi ve üzerine konan her şeyin bu geometriye uygun olarak ağırlğın alt ortada toplanmasıdır. O bakımdan Africa Twin yan çataldan kuş gibi hafif kalkar. Eskisi de böyleydi, yenisi de böyle. Birkaç yerde aynı cümleyi kullandım ama başka izahı yok. Honda, Africa Twin motosikletini günümüz şartlarına uygun olarak, çok ileri teknoloji ile güncellenmiş. Africa Twin efsanesi devam ediyor.

Honda’nın Africa Twin organizasyonlarına katılmamdan, kullandığım Yamaha Ténéré XT 660 ZA Motosikletimi satıp bir Honda Africa Twin’ mi alacağım sorusunu da buradan yanıtlıyorum. Ben Ténéré almadan önce bütün arkadaşlarıma 32 Yıllık efsane bu motosikletten aldırdım. Çünkü halen üretilen, parasının karşılığını veren tek silindir gerçek enduro Yamaha Ténéré 660’ dır. Ben Ténéré’m ile mutluyum ve devam ediyorum.

Honda ise 2016’da Africa Twin ile tekrardan çift silindir gerçek enduroyu yaptı. Ben daha motosikleti canlı görmeden çift silindir kullanan arkadaşlarıma alın tavsiyesinde bulundum. Dört arkadaşım bulabildi ve aldı.

Honda Motosiklet Türkiye’nin başlattığı ilkler sayesinde motosiklet bir yerlere geliyor. Bir Africa Twin’i bir yerlerde okuyarak veya arkadaş sohbetlerinde dinleyerek almak var, bir de güler yüzlü insanların sabah kahvaltısından, öğle yemeğine yedirip içirip, markasını anlatıp, tanıtıp, motosikletine bindirip, ne olduğunu yaşayarak beğenip almak istemek var. Bence her şey seçimle alakalı. Bu Cumartesi Africa Twin kullanan Ténéré 660 sahibi arkadaşlarım, yarın çift silindire geçmek istediğinde artık ne alacağını biliyor. Ténéré 1200 Sahibi arkadaşlarım ise tarzlarının farklı olduğunu gördü.

Çok faydalı bir gün oldu. Bu güzel günü kalıcı kılmak adına, otomobilin tavanından bin bir güçlükle videoya çeken Kübra Hanım’a ayrıca teşekkür ediyorum.

Tolga Büyüköner
Motosikletçi
13.03.2016

%d blogcu bunu beğendi: