Hiç Motosikletiniz Oldu mu?

Standart donanımında iki tekerlekli üstü açık rüzgar kliması ve makine ısısı mevcut, opsiyonel olarak sepeti, varsa üç tekerlekli olabiliyor. Ama dört teker olma şansı yok. Çünkü o bir motosiklet.

Son derece ilkel görünen bir yapısı var ama bu göründüğü kadar basit değil. Çünkü o sıkıştırılmış bir teknoloji. 160 kilograma 160 beygir güç demek bir kiloya bir beygir demektir. 1000 kilogram otomobillerin 100 beygir gücünde makineye sahip olduğunu düşünürseniz, motosikletin tek rakibinin uçaklar olduğunu anlarsınız.

Bunu sadece gücünü anlatmak için motosikletin üst versiyonlarından bir örnek verdim. Uçakların uçmak için belirli bir sürate ulaşmaları gerekiyor ama siz uçmayacağınız için bu gücü istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. İster köy yollarında kuşlar ağaçlar çiçekler seyrederek gider, ister otoyolda limitlerini görürsünüz. Kimse motosikletçi olduğum için otomobillere karşı olduğumu düşünmesin. Onlara ayrıca feci düşkünüm. Fakat inkar edilemez gerçekler karşısında size net olarak söyleyebilirim ki, artık dünya motosiklete müthiş bir yatırım yapıyor. Çünkü en küçük yerleşim birimlerinde dahi trafik artık sorun ve buna iki çözüm var; ya toplu taşımacılık ya da motosikletle bireysel ulaşım. İnsanlar tatil haricinde özel otomobillerini mecbur kalmadıkça kullanmıyorlar. Bu da ayrıca önemli bir tasarruf sağlıyor.

Konuya bir başka boyuttan bakarsak, motosikletin insanda uyandırdığı hisler çok değişiktir. Bir otomobilde seyahat ederken her şeyi bir pencereden seyredersiniz. Bir müddet sonra seyahat sıkıcı bir yolculuğa dönüşür. Bir an önce gideceğiniz yere varmak istersiniz. Motosiklet de yol bitsin istemezsiniz. Çoğu zaman gideceğiniz yer değil, motosikleti kullanmak önemlidir. Tam bir baş rol oyuncusu gibisinizdir. Size otomobillerden imrenerek bakarlar. Araç sollarken, viraj dönerken şiir gibi görüntüler sergilersiniz. Bunu yaşamak ayrı bir keyif, seyretmek ayrı bir güzelliktir.

Motosiklet üzerine bir çok başlıklar atılmış, bir çok şey yazılmıştır. Hepsi onun farklılığını anlatmak içindir. Motosiklet hobidir, araçtır, amaçtır, aşktır. Yaşam biçimidir, felsefedir, kültürdür, hepsidir. Önemli olan bunu keşfedip, hayatınıza almaktır. Bunu başaran herkesten duyduğum ilk itiraf; “keşke daha önce tanışsaydım” olmuştur.

Hiç bir zaman hiç bir şey için geç değildir. İlgi duymuşsanız onu kullanabilme yeteneğini kendinizde hissediyorsunuz demektir. Bu da yaşınız ne olursa olsun ruhunuzun genç olduğuna işarettir.

Sizlere burada motosikleti etraflıca anlatmam mümkün değil ama bir yerden başlamış olduk. Başlamak işin yarısıdır.

Tolga Büyüköner
Motosikletçi
Temmuz 2004

 

%d blogcu bunu beğendi: