Size Yol Görünüyor

İnsanlara işitmek istediklerini söylemek kadar güzel ne olabilir? Ben size buradan kahve falı bakacak değilim ama siz isterseniz falınızda yol çıkmış gibi düşünün. Bu şekilde düşünen bir sürü motosikletçi arkadaşım var şimdiden. Kimlerle nereye gidiliyor, nelerim eksik hesapları ve yol programları yapılıyor. İşin proje bölümü belki de seyahatten daha gır gır. Bu kısımda bekar arkadaşlarla hanımlarını razı edebilenler orjinal isimlerini muhafaza ederken bazı arkadaşlara nedense “Selami” ismini takıyorlar.

Şimdi size seyahat programı netleşen Bartın’lı iki arkadaşımdan söz etmek istiyorum. Büyük motosikletin yok denecek kadar az olduğu Bartın’da yaşayan Müfit Yüksel ve Tanju Demirok, Tibet’e kadar uzanacak bu seyahat için iki ay öncesinden hazırlıklara başladılar. Tanju BMW R-1150-GS kullanıcısı. Müfit ise yolculuğunu bir Honda Africa Twin üzerinde yapmak istiyor. Motosikleti sıfır alındı. Eksikleri kendi imkanlarıyla yavaş yavaş tamamlanıyor. Müfit fotoğrafçı olduğu için serüvenleri belgelenecek. Castrol yağları seyahat boyunca yağlarını karşılıyor. Bu durum ithalatçılar için güzel bir reklam fırsatı olabilir.

Konu ithalattan açılmışken önümüzdeki ay biliyorsunuz fuar var. Bütün firmalar ürünlerini fuara yetiştirmek için çalışıyorlar. Yalnız garip olan konusu motosiklet olmayan şirketler bile aksesuar getiriyorlar. Geçen ay son iki yılın motosiklet satışları dergimizde yayımlanmıştı. Acaba 51250 adetten 15000 e gerileyen motosiklet satışları gözden kaçmış olabilir mi? Bu kadar aksesuarı kime satacaklar? Şu anda piyasalarda stok mal eritebilmek için yüzde otuz indirime varan kampanyalar var. Aksesuar satışının lokomotifi motosiklet satışıdır. Yoksa 2003 yılında motosiklet satışlarında patlama mı yaşayacağız.

Motosiklet piyasası enteresan bir şekilde gelişiyor. Enteresan olan kısmı, tüketici sayısı azalırken satıcısı çoğalıyor. Bazen görüyorum sıra sıra dükkanlar Turkcell, Aria, Telsim, Aycel ama “Havuç” hariç herkesin cebinde bir telefon var. Keşke bize de bu kadar talep olsa da sıra sıra motosiklet mağazaları açılsa.

Motosikletçi
Tolga Büyüköner
Şubat 2003 Motosiklet Dünyası

%d blogcu bunu beğendi: