Türkiye Motostar 2004

Türkiye’de motosiklet fuarının mimarı sayın Bennan Tokdemir, 11 yıl önce çıktığı yola azimle devam ediyor. Üstelik her yıl daha da kalabalık bir grupla ve ben her yıl kendisini kutluyorum.

Bu yıl yine Lütfü Kırdar’da buluşuyoruz. Fuar planını incelediğimde geçen yıla çok benziyor. Markalar hemen hemen aynı yerindeler. Aprilia bu yıl fuara katılmazken, geçtiğimiz yıl yeni distribütörüyle hizmete giren Kawasaki fuarda yerini alacak. Her markanın 2004’de popüler olacağını umduğu starlarını ilk kez canlı izleyeceğiz.

Benim favorilerim Honda CBR 1000 RR, Yamaha FZ 6, Kawasaki ZX-10R, Suzuki DL 650, BMW R 1200 GS, Ducati Multistrada 1000, KTM 950 Advanture. Elbette hepsinin tahtlarını koruyan versiyonları devam ediyor. Japonlar 750 cc spor modellerini artık nerdeyse sadece süper bike yarışları için üretiyor. Sokakta Honda’nın bu yıl iddialı ve yeni modeli CBR 1000 RR. Honda 600 cc sınıfında ise CBR 600 F ile seksenlerden bu yana ekolünü devam ettirirken, geçen yıl doğan kardeşi 600 RR’ı Yamaha R-6 Kawasaki ZX-636 R ve Suzuki GSXR 600 ile arkadaşlık etsin diye yaptı. Yamaha dünyada çok sevilen niked bike sınıfında atağa kalkarak FZ 6 koduyla Fazer 600’ünü yeniledi. Kawasaki 2004’de mazisini hatırlıyarak seksenlere damgasını vurmuş dedesi ZX-10’un torunu ZX-10 R’ı yarattı. Ne yazık ki Honda’nın yakışıklı endurosu XRV 750 Africa Twin versiyon fazlası ve ara makina diye işten çıkarıldı. Kardeşi Transalp 650’nin yolu hala açık. Sanırım Suzuki DL 650 ile Honda Transalp’in koltuğuna göz dikti ama bunu konuşmak için henüz çok erken. Suzuki bu sınıfta önce DL 1000’i üretti. Başarılı da oldu. 2004’de kardeşi DL 650’yi dünyaya getirirken ağabeyinin elbiselerini giydirdi. Bu arada Kawasaki ve Suzuki’nin Türkiye’deki yetkili ağızları ayrı ayrı bana Kawasaki ve Suzuki’nin teknoloji alışverişinde anlaştıklarını doğruladılar. Bunun neticesinde Kawasaki KLV 1000 koduyla DL 1000’e ikiz rakip yarattı.

Düşünebiliyor musunuz iki ezeli rakip birbirlerine üretim aşamasında bilgi veriyor sonra da pazarda pay savaşına giriyor. Dünya hızla değişiyor ve dünya devleri teknoloji limitlerini zorlamak yerine kabul gören sistemlerini birbirlerine vererek maliyetlerini düşürmeye çalışıyorlar. Alman BMW bu yıl F 650 GS’e teknik ve görsel makyaj yaparken, R 1150 GS’i komple yenileyerek R 1200 GS’i podyuma çıkartıyor. BMW GS serisini yine yok satacaktır. Dolayısı ile 2004 GS pazarı ikinci elde çok hareketli geçecek diye düşünüyorum. Avusturyalı çöl kaplanı KTM bu yıl da Dakar’da araya başka marka sokmadı. En azından ilk on komple KTM. Geçen yıl yaptığı iki silindirli 950 Advanture sınıfında rakipsiz. Süper bike’ın podyum müdavimi Ducati. Sokak yarışına da meraklı yurt dışında trafiğe kapatılarak yapılan yarışlarda her türlü parkur mevcut. Bu durumda Ducati öyle bir motosiklet yapmalıydı ki, cadde motosikleti gibi gitsin, enduro gibi bozuk yola girsin ve ürkmeden limitleri zorlasın. Adını da amacından alan multistrada 1000 “her yol” anlamına geliyor. Bu motosiklet bir bakıma hem caddeden hem de endurodan vazgeçemeyenler için çok ekonomik.

Artık sabırla beklediğimiz büyük güne çok az kaldı. 11. istanbul Motosiklet Fuarı 25 – 28 Mart 2004 tarihleri arasında Lütfü Kırdar’da yapılacak. İlk defa gelecekler için söylüyorum, Lütfü Kırdar Hilton Oteli ile yan yanadır. Hep birlikte çok güzel vakit geçireceğimize inanıyorum.

Motosikletçi
Tolga Büyüköner
Mart 2004

%d blogcu bunu beğendi: