Raund 10, Indianapolis ve Marquez yine 1

Indianapolis, 14 Ağustos 1909 yılında Motosiklet yarış pisti olarak yapıldığı halde, zaman içersinde Motor Speedway yarışlarının önemli pistlerinden biri haline geldi. Indy’nin 100. yılı olan 2008 yılında, 4126 metrelik pist yeniden motosiklet yarışlarına uygun bir düzenlemeyle MotoGp yarışlarına açıldı.

Moto Gp 2013 Indianapolis sıralama turları sonunda start dizilimi ilk on;

Pol pozisyon Marquez
2. Lorenzo
3. Pedrosa
4. Crutchlow
5. Bautista
6. Hayden
7. Smith
8. Bradl
9. Rossi
10. Dovisioso

Lorenzo yeşil ışıkla adeta yaydan fırlayan bir ok gibi çıktı. 26 turluk yarışı, 10 tur önde götürdü. Startta Pedrosa’ya da geçilen Marquez, 8. turda Pedrosa’yı geçti. 10. turda pek kolay olmasada Lorenzo’dan liderliği geri aldı.

Peki neler oluyordu arka sıralarda. 9. Sıradan start alan Rossi, 20. tura kadar sadece 7. sıraya çıkabilmişti. Yarışın bitmesine altı tur kala önce Bradl’ı geçti. Dört tur kala Rossi, Bautista ve Crutchlow arasında müthiş bir yarış başladı. Önce Bautista, Crutchlow’u geçti ve sonrasında yine geçildi. Rossi ikisinin arkasında geçiş anı kolluyordu.

Aynı anda yarışın ön kısmında Marquez arayı açmış ancak sondan ikinci turda Finish düzlügüne girildiginde, Pedrosa’da, Lorenzo’nun rüzgarına girdi ve geçti. Yarışı iki Honda önde bitirecekti.

Arka grupta ise dördüncülük yarışı tüm heyecanı ile devam ediyordu. Rossi sondan ikinci turda Bautista’yı geçip son turda Crutchlow’un arka tekerine yapıştı, geçti fakat tekrar geçildi. Bautista’da, Rossi’nin hemen arkasında ve artık son virajlar dönülüyordu. Rossi,Crutchlow’u yine geçti, geçildi. Finish düzlügüne dönen son virajda Cruchlow’un içine girmeyi başaran Valentino Rossi motor boyu farkla Crutchlow’u geçerek dördüncü oldu.

Bir arka grupta çekişen iki Ducati sürücüsü Hayden ve Dovisioso finish düzlüğüne girerken temas edip açılınca, hemen arkadan gelen Simith’e geçildiler.

Moto Gp Indianapolis 2013 yarışını herseyden önemlisi kazasız ve zaman zaman yine Valentino Rossi sayesinde heyecanlı anların oldugu bir yarış olarak hatırlayacağız.

Not: Fotoğraflar MotoGP resmi internet sitesinden alınmıştır.

Tolga Büyüköner
Motosikletçi
20.08.2013

 

%d blogcu bunu beğendi: