Seyyah Oldum Şu Alemi Gezerim

Sevgili Salim Dündar’ı ancak benim jenerasyonum hatırlar. “Seyyah oldum şu alemi gezerim, bir dost bulamadım gün akşam oldu” demişti. En hit şarkısında çok da haklı söylemiş. Dost bulmak o kadar kolay mı?

Yıllar önce beni mağazamdan Ertuğrul Ortaç isminde biri aramıştı. Benden bir Suzuki LS 650 Savage bulmamı istemişti. Ben de kendisine bu motosikletlerin en son 1994 yılında çok az miktarda getirildiğini, bordo renkli olanların tel jant, siyah renkli olanların alüminyum jant olduğunu, orjınal bir Savage bulursam döneceğimi söylemiştim. Bir yandan da motosikleti tanımayan bir ülkede tek silindirli, 650 cc. son derece basic ve sağlam bu motosikleti kimse beğenmezken, Ertuğrul bey nasıl fark etmiş olabilir acaba diye düşünüyordum. Biz de genelde şöyle garip takıntılar vardır; motosiklet hava soğutma olursa yaramaz, illa su soğutma olacak. Peki hava soğutmalı R 100 Dakar BMW motosikletler yıllarca üst üste çöl rallilerini nasıl kazandı? Motosiklet tek silindirli olursa yaramaz, vibrasyon yapar gibi cahilce söylentiler sonucu LS 650, tek silindirli olduğundan satmamıştı ve arkası gelmedi. Ta ki geçen yıl yeni distribütör getirene kadar.

Suzuki LS650 Savage

Ertuğrul beyle konuşmamız üzerinden takriben bir buçuk yıl geçmişti. Ben eşim Buket’le yine iki motosiklet seyahatteydik. İzmir’den geçerken her zaman olduğu gibi Kahramanlar’da meslektaşlarımı ziyaret ediyordum. Motosikletlerin arasında bir 94 Savage 650 dikkatimi çekti. Yakından inceleyince pek beğenmedim, yine de Ertuğrul beye bir sözüm vardı, haber verecektim. Aradım ve beğenmediğimi de belirttim. Epey aradan sonra da olsa aramama biraz şaşırmıştı. Daha sonra anlayacaktık ki aslında bu telefon bir dostluğun başlangıcıydı.

Nitekim sayın Ortaç’da beni merak etmiş ve tanışmak için Motorium’a gelmişti. Ben motosikletçi, o bilgi işlemciydi ve o sıralar sevgili öğretmenim Hakan Akarsu’dan özel bilgisayar eğitimi alıyordum. Hedefim kendi web sitemi yapmaktı. Yıllarca yazdığım köşe yazılarımdan çok zengin bir arşivim vardı. Sonuçta sayın Ortaç, Motorium.com’u inşa etti ve bu bilgileri siteye geçirirken motosiklet konusunda oldukça hızlı bir yol kat etti.

Soldan Sağa;
Altar BüyükönerSerhan ŞeşenHakan Akarsu

Bir gezimizde yavaş sollama yaptığını fark edip söylemiştim ama sayın Ortaç’a bir şey söylemeye gelmiyor. O bunu hayatının kararlarını hızlandırma seklinde uygulamaya koydu ve geçtiğimiz ay tek basına KLR 650’siyle Doğu Karadeniz’i gezdi ve Kaçgar’a tırmanışını gerçekleştirdi. Detaylı tuttuğu yol notlarını ve ödüllü bir fotoğrafçı olarak çektiği fotoğrafları, günlerce uğraşıp nefis bir anlatımla sizlere sundu.

Ertuğrul Ortaç
Nisan 2004

O bir rehber, o bir fotoğrafçı o bir doğa hayranı, o bir seyyah, o bir motosikletçi, o benim dostum. Gururla takdim ederim; sayın Ertuğrul Ortaç.

Motosikletçi
Tolga Büyüköner
Ağustos 2004

%d blogcu bunu beğendi: