660 Ténéré Rüya Oldu

Üzerimde lacivert bir takım elbise, içine açık mavi bir gömlek, üzerine bordo bir kravat, kafamda ne alakası varsa yeşil bir Arai Tour X4 kask, race blue bir XT 660 Ténéré ile çamurlu bir parkurda debelenip duruyorum. Üstüm başım çamur içersinde ama daha çok Ténéré’mi nasıl temizleyeceğimi düşünürken uyanıyorum. Çok güzel bir rüya görmüşüm. Uyanınca rüyamı gerçek yapıyorum ama çamura girmeden. Zamanında iyi ki seni almışım 660 Ténéré’m.

Motosiklet’te yeni sezon her yıl Köln’de başlar. Geçtiğimiz ay Köln’de gerçekleşen Intermot 2016 Motosiklet fuarı ile 2017 model motosikletler sergilendi. Sadece sergide göreceğiniz motosikletler gerçektir. Eğer orada olmasını istediğiniz motosikletin yeni modelini göremiyorsanız, artık ancak rüyanda görürsün demektir. Ve 2017 Yamaha standında Ténéré XT 660 yoktu.

Andrea Marinoni – Paris-Dakar 1985 – Yamaha XT 600 Tenere

2017 Dünya motosiklet üretim standartları Euro4 normlarında olmak zorunda. Yamaha 33 yıllık efsane Dakar Single (Bu ismi ben taktım) 660 Ténéré’sini Euro4 standartlarını tutturamadığı için üretim bandından kaldırmak zorunda kaldı. Türkiye’de şu an hala stoklardan son derece makul bir fiyatla satılan bu motosikleti Euro4 standartlarına getirmek üzere katacağı maliyet, motosikletin satış cazibesini kaybettireceği için bu kararı almak zorunda kaldı.

Özellikle Japon’lar hazır kalıplar ile düşük maliyetli motosiklet üretmeyi çok severler. Konumuza en yakın örnek, MT 07 ile Tracer 700’ü yapması gibi. Söylentilere göre Ténéré XT 700 Adventure yapacak gibi gözüküyor. Söylenti ne derece gerçekleşir şimdiden bilemeyiz ama bence Adventure sıfatının eklenmesinin sebebi, 660 Ténéré’nin, tek silindirli ince (ki en beğendiğim özellikleri) yapısının, MT 07’nin çift silindirli makinasıyla şişmanlayacağından dolayı olabilir.

Markaları, en önemli modellerini üretimden kaldıracak kadar zor durumda bırakan Euro4 nedir ve kısaca en önemli kriterleri nelerdir?

Euro4’e göre, 2017 yılında üretilen bütün araçlarda ABS olmak zorunda. Üretilen araçların egzoz gazından doğayı kirletme oranını minimuma indirmek amacıyla belirlenen en son emisyon değeri. Egzoz modülasyonu. Aracın üretiminde kullanılan parçaların belirlenen kaliteyi tutması. Sürüş emniyeti açısından aydınlatma standartları. Ve daha bir çok kriter.

Euro4 standarlarını tutmayan yeni üretilmiş araçlar Avrupa’da satılamazlar.

Yamaha Tracer 700, 2016

Her şey zamanında güzel lafını çok beğenirim. Markalar, geçmişte ürettikleri ruhu olan efsane modellerinden gelecekte medet umarlar. En yakın örneği Honda’nın Africa Twin’i yeniden yapması gibi. Güzel bir motosiklet yapmakla birlikte ben Honda’nın, efsane Africa Twin’i aynı kasada güncellemesini isterdim.

Yamaha XT 660 Z Ténéré, 2015

Benim şansım yine yaver gitti. Kullandığım orjinal 660 Ténéré’m diğer araçlarım gibi kullanırken klasik oldu.

Tolga Büyüköner
Motosikletçi
15.10.2016

%d blogcu bunu beğendi: