Moto Gp 2013 ve Valentino Rossi

Genelde pazar günlerine denk gelen Moto Gp yarışları, bizimde motosikletimizle gezebildigimiz tek tatil gününe denk geldiginden, yarışları kimi Bursa’da Şey Pub’da, kimi Çınarcık’da bir kahvede veya Büyükkumla’ da bir sahil lokantasında izlemişizdir. Bizi Moto Gp’de ekranlara kitleyen şüphesiz 9 kez Dünya Şampiyonu olmuş yaşayan efsane Valentino Rossi’ dir…

Bu sevimli ve genç İtalyan yarışçının Aprilia, Honda ve Yamaha ile kazandığı şampiyonlukları Ducatiyle çok daha kolay başaracagını hayal etmiştik, hüsran oldu. Bir gerçek varsa Rossi arka sıralara düştükçe Moto Gp ye olan ilgi de azaldı.

Valentino Rossi (The Doctor)

Doktor lakaplı yarışcı Valentino Rossi Yamaha fabrika takımı ile iki yıllığına tekrar anlaştı ve 2013 sezonunda şampiyon Jorge Lorenzo ile yine aynı takımda yarışacaklar.

Valentino Rossi boşuna efsane olmadı. Başta sevimli, mütevazi kişiliği ve cıvıl cıvıl renkleri ile insanların sempatisini kazandı. Yarışları kazandıgında ise, her seferinde değişik mizansenlerle fanlarıyla show yaptı ve hep ilklere imza attı.

Doktor çok iyi bir yarışçı olmasının ötesinde takdik adamıdır. Her pistin yapısına ve rakiplerinin performansına göre hesap yapar. Eğer arkalardan start almışsa tırmanacak demektir. Bu yarış, sonlara dogru heyecanlı olur.

İlk beş arasında start almışsa baştan sona heyecan sürer. Bazen ikide kalıp son turlara kadar önündekini iter ve son turda temposunu yükseltir ya düşürür ya geçer. Yine ünlü İtalyan yarışçı Max Biaggi’ nin bu takdigin kurbanı olup, Super Bike Yarışları’na kaçtığını düşünmüşümdür.

Max Biaggi

Bazen pol position kalktığında açık ara gidip yarışı bir bitirir ki çekişme olmadıgından, en zevksizi budur.

Bütün yarışmalarda oldugu gibi bu sporda nankördür. Bunca başarısına ragmen 2011 ve 2012 sezonunu altıncı ve yedinci tamamlıyabilen Rossi hayranlarını üzdü. Önceleri sanki her yarışta bir olacağına inanılarak başlayan yarışlar yerini endişeye bıraktı.

2013 Moto Gp sezonu renkli geçeceğe benziyor. Valentino Rossi Yamahası ile geri dönmeye çalışacak. Takım arkadaşı ve 2011-2012 şampiyonu Jorge Lorenzo Sepang testlerine bakılırsa Repsol Honda ile yarışan Dani Pedrosa ile kesin çekişecekler. Yine Repsol Honda’ nın acemi çaylagı Marc Marquez’i hesaba katmazlarsa podyumda sürprizler olabilir.

Jorge Lorenzo

İlk yarış 07 Nisan 2013 Tarihinde Qatar’da start alacak.

Ben Dünyadaki bütün yarışlar için kazasız bir sezon diliyorum. Kimin şampiyon olacağı işin heyecan ve eğlencesi.

Tolga Büyüköner
Motosikletçi
22 Mart 2013

%d blogcu bunu beğendi: