Royal Alloy Tigara Grande 300

Sizlere 1960’lardaki gibi tamamen metal alaşımdan üretilmiş gerçek bir klasik tanıtacağım…

Gerçek klasik ile hayatın tadını çıkar.

Sizlere 1960’lardaki gibi tamamen metal alaşımdan üretilmiş gerçek bir klasik tanıtacağım…

Tecrübelerimle sabittir ki günümüz teknolojisi ile yapılmış yeni klasik motosikletler, aslına sadık kalmak adına geometrisi ile fazla oynayamadıkları için, sürüşte hep tedirgin eder. Royal Alloy Tigara Grande 300′ ü bu ön yargı ile alıp yaptığım deneme sürüşünde, ivmelenmesine, stabilitesine, viraj ve frenajda verdiği güvene hala şaşkınım.

60’lı yıllar, insanlara layık ürünlerin yapıldığı yıllardı. Herşeyin plastiğe döndüğü bir zamanda, motosiklet sektöründe müthiş deneyimleri olan CEO Steve Oliver merkezi kuzey İngiltere’de olan Royal Alloy Engineeiring Limited’ in başına geçiyor. Tesis bünyesinde bir de akademi kurarak tecrübelerini aktardığı kendi çizgisinde mühendisler yetiştiriyor.

Harika tasarımını sektörün en iyi tedarikçilerinden temin ettiği, motor, fren, amortisör gibi sistemlerle donatarak, sürüşü mükemmel bir klasik scooter üretiyor.

Steve Oliver’ in bu başarısının sırrı geçmişte scooter modifikasyonları, scooter cup yarışları gibi hayatı hep daha iyi giden, dahaiyi dönen ve daha iyi duran scooter deneyimlerine dayanıyor.

Gerçek olan şu ki 2022 yılında yollar genişledi, araçlar hızlandı ve trafik yoğunluğu arttı. 60′ lı yıllara ait klasik bir araçla bu günkü şartlara uyum sağlayamazsınız. Fakat günümüz teknolojisinde üretilmiş bir klasik kullanabilirsiniz. Deneme sürüşüne çıktığımızda, çekimler için, sevgili arkadaşım Serkan Kural ile Çengelköy ve Kuzguncuk semtlerine gittik. Meraklı
insanlar bize, çok iyi muhafaza etmişsiniz ya da çok güzel toplamışsınız dediler. Yani bu scooter yeni mi diyen olmadı. Bu bizim çok hoşumuza gitti.

Serkan, enduro motosikletiyle bana eşlik ederken, ben de Royal Alloy nerede ne yapıyor diye O ve U virajlarda biraz zorladım, düz de gazladım ve bu scooter verdiği güvenle beni benden aldı. Dengesi ve fren sistemi sürücü hatasını absorbe edecek kadar iyi.

2021 yılında ilk modeli üretilen bu scooterin üzerinde, 278 cc hacminde 22,3 hp güç üreten dört zamanlı tek silindirli bir motoru var. Motor uzun kalçasına çok güzel konumlandırılmış. Zaten motosikletin dengesi, ağırlık merkezinin alt ortada olmasından, stabilitesi, kalçasının müsaade ettiği aks aralığının uzun olmasından ve ön takım açısının iyi hesaplanmasından kaynaklanıyor.

Tamamen eskiye sadık kalınmış. Önde bir torpido gözü ve arka stop lambasının üzerimde krom port bagajı var. Sele altında bagajı yok, sadece yakıt deposu bulunuyor.

Royal Alloy Tigara Grande 300 hakikaten sürüşü güvenli ve keyifli bir scooter. Böyle bir klasiğe ruhunu bozmadan binmek istiyorsanız, arkaya kocaman bir plastik çanta koymayı unutun.

Hayal edin. Royal Alloy Tigara Grande 300′ ün krom port bagajına deri çantanızı bağlamış sevdiğiniz arkanızda tatile gidiyorsunuz. Yolda bütün gözler üzerinizde. Klas ve farklı olmanın haklı gururu ruhunuzu okşarken, siz de Royal Alloy’un sürüş keyfini yaşıyorsunuz.

Tolga Büyüköner
Fotoğraflar:
Serkan Kural (sekothesakal)

Ulaşılamayacak bir hayal değil. 60’ların renk konbinasyonları içinden kendinize bir renk seçin, hayatın tadını çıkarın.

Keyifli sürüşler.

Tolga Büyüköner
Motosikletçi
27.07.2022

%d blogcu bunu beğendi: