Niçin Motosikletimi Şimdi Almalıyım?

Yeni yıla tatsız bir sürü olay yaşayarak giriyoruz. Yok yere giden masum hayatlar beraberinde gelen acı ve hüzün. Ama burası bizim vatanımız canımızı veririz, bir karış toprağımızı vermeyiz. Dünya’da bunu böyle bile.

Hayat şimdilik devam ediyor. Yapacak bir şey yok. Nasıl seviyorsak öyle yaşayacağız. Kendimden pay biçersem motosiklet benim çıkış noktam. Burası Motorium olduğuna göre benim yazımı da motosikletçiler okur. O zaman söyleyeceklerimi dikkate alıp değerlendirin derim.

Yamaha XT660 ZA, 2016

Ailem bana, para çirkin eşyadır, konuşurken ve sunarken özen ister diye öğretti. Nur içinde yatsınlar sayelerinde bu konuda hiç rahatsız olmadım ve böylede sürdüreceğim. Ama Dünya değişti, İzlemesem de görüyorum. Ekranlarda akşama kadar para konuşuyorlar ve anlamıyorum neyi konuşuyorlar. Halbuki gayet basit kullanılan iki para birimi var. Biri bizim kullandığımız Türk lirası, diğeri Dünya’nın kullandığı Amerikan doları. Ve ben bu yaşıma kadar bizim paramızın karşısında doların geri geldiğinii hiç görmedim.

Eskiden benim yeni yıla doğru motosiklet alacaklara “Tam zamanı” diye yazılarım olurdu, sonra fuar gelir, yeni model yeni maliyetler ve fiyatları o oranda artan ikinci el motosikletler. Bakınız Mayıs 1999 Fakir Kızın Aşkı adlı yazım.

Vespa GTS 250, 2016

Şimdi, piyasada son derece makul sıfır ve ikinci el motosiklet ilanları görüyorum. Çoğu duruyor. Satılık sıfır motosikletler dolar kuru 2.50 TL seviyelerinde ithal edildiğini varsayıyorum. Şu anda kur 3.50 TL olmasına rağmen motosikletler hala alınabilir fiyatlarda.

Yeni yasaya göre distribütörün 2017 model getirip satabilmesi için motosikletin yılbaşından sonra üretilmesi ve bu yıl Euro 4 normlarını da tutturması gerekiyor. Kriterleri tutmadığı için örneğin benim kullandığım XT 660 Ténéré üretimden kalkarken bir çok motosiklet makyajlanmak zorunda kalacak.

Bir yandan abarmış döviz kuru bir yandan Euro 4 maliyetleri üst üste geldiğinde sevdiğimiz motosikletlerimize sevimsiz fiyat listeleri çıkacak. Sadece alan değil getirip satan da zorlanacak. Bu yüzden Honda şu anda “Geleceği satın alın” sloganıyla kısa süreliğine fuar fiyatının altında satış yapıyor.

Honda Africa Twin, 2016

İşte bunun için, motosikletinizi şimdi almalısınız.

Yeni yılda sağlık, sevgi ve barış dileklerimle, mutlu yıllar.

Tolga Büyüköner
Motosikletçi
21.12.2016

 

%d blogcu bunu beğendi: