Raund 5, Mugello Lorenzo’nun

Mugello sıralama turlarında pist rekoru kıran ve pol position’dan start alan Pedrosa’yı kalkışta geçen Lorenzo, yarış boyunca kimseye geçilmeden birinci oldu. Doğrusu Lorenzo motosikletini çok güzel kullandı.

Yarışın ilk turunda üçüncü viraj dönülürken, Valentino Rossi ile Alvaro Bautista temas sonucu düşüp, yarış dışı kaldılar.

Arayı açmaya başlayan Jorge Lorenzo arkasında Pedrosa ve Marquez hızlı grup olurken, Crutchlow bu gruba yetişmeye çalışıyordu. Arkada iki Ducati pilotu Dovizioso ve Hayden ile Honda pilotu Stefan Bradl’ın mücadelesi devam ediyordu. Arkalarda aralıklı yer değişmeler olmakla birlikte kendini öne taşıyan olmadığından kamera ilk yedi pilotun üzerinde geziyordu.

Yarışın ortalarına kadar Pedrosa, Lorenzo’ya yakın gitti. Hemen arkasında Marquez onlardan kopmadı hatta motosikletini kullanmasından hırs yaptığını hissettim. Adeta Pedrosa’yı geçmek yetmez, Lorenzo’yuda geçeceğim dercesineydi. Biliyorsunuz Marc Marquez 2013 Moto Gp’ nin çaylağı yani tecrübesiz. Deneyime ihtiyacı var.

Lorenzo yarışın ortasından sonra Pedrosa’dan uzaklaştı, açık ara gitmeye başladı. Marquez Pedrosa’yı yakalayıp geçti. Yukarıda söylediğim gibi Lorenzo’yu yakalamak için limitlerini zorlamaya başladı, 340 Km lere ulaşan süratler, yarışın son turları biten lastiklerini hesaplamadan hırsa kapılmalar, Marc Marquez’in yaşaması gereken tecrübeyi sonunda yaşattı. Yarışın sondan ikinci turunda üstelik düzlükte Marquez düştü ve yarış dışı kaldı.

Her iş akılla başarılır. Eğer Pedrosa’yı geçtikten sonra sakinliğini muhafaza etseydi Repsol Hondalar podyuma çıkacaktı. Marc düşünce, Pedrosa’nın arkasından finish gören Cal Crutchlow üçüncü olarak podyuma çıktı.

Moto Gp 2013 İtalya Mugello Yarış Sonuçları

1. Jorge LORENZO, SPA
2. Dani PEDROSA, SPA
3. Cal CRUTCHLOW, GBR
4. Stefan BRADL, GER
5. Andrea DOVIZIOSO, ITA
6. Nicky HAYDEN, USA
7. Michele PIRRO, ITA
8. Aleix ESPARGARO, SPA
9. Bradley SMITH, GBR
10. Hector BARBERA, SPA
11. Randy DE PUNIET, FRA
12. Danilo PETRUCCI, ITA
13. Andrea IANNONE, ITA
14. Colin EDWARDS, USA
15. Karel ABRAHAM, CZE
16. Yonny HERNANDEZ, COL
17. Michael LAVERTY, GBR
18. Bryan STARING, AUS
19. Lukas PESEK, CZE

Moto GP 2013 5. Yarış Sonrası Puan Durumu

1. Dani PEDROSA, Honda, SPA, 103
2. Jorge LORENZO, Yamaha, SPA, 91
3. Marc MARQUEZ, Honda, SPA, 77
4. Cal CRUTCHLOW, Yamaha, GBR, 71
5. Andrea DOVIZIOSO, Ducati, ITA, 50
6. Valentino ROSSI, Yamaha, ITA, 47
7. Nicky HAYDEN, Ducati, USA, 45
8. Alvaro BAUTISTA, Honda, SPA, 38
9. Stefan BRADL, Honda, GER, 30
10. Aleix ESPARGARO, ART, SPA, 28

Tolga Büyüköner
Motosikletçi
05.06.2013

Not: Fotoğraflar MotoGP resmi internet sitesinden alınmıştır.

%d blogcu bunu beğendi: