Raund 15, Malaysia Sepang

Malaysia Sepang’da 20 tur üzerinden yapılan yarışta, ilk iki sıra pol position Marquez 2. Rossi 3. Crutchlow 4. Lorenzo 5. Pedrosa 6. Bautista şeklinde start aldılar. Çok iyi çıkış yapan Rossi, düzlükte Lorenzo, Pedrosa ve Marquez’e geçilerek ilk sag viraja dördüncü girebildi ancak ilk tur mücadelesi oldukça zevkliydi. Rossi ve Marquez zaman zaman birbirlerini geçtiler. Geriye doğru 19. Turda Crutchlow hariç ilk beş hızlı grubu oluştururken, Pedrosa, Lorenzo’ya, Bautista, Rossi’ye atak yaptı.

Burada biraz kendi deneyimlerimden bahis etmek istiyorum. Biz Team Motorium olarak 1990, 1996 yılları arasında Türkiye Drag Şampiyonaları’na katıldık, birçok yarışta kupalar aldık. 1996 yılında 1. Erbil Meriçadalı 2. Kenan Karakoç, 1997 yılında yarışan tek sporcumuz Ali Kerem Ata Türkiye şampiyonası 750 cc klasmanında Türkiye şampiyonu olup, ringden şampiyon ayrılmayı tercih ettik. Çünkü her zaman bir sporcu arkadan gelen gençler tarafından geçilir. Sezonu yorumlamaya başladığım ilk raundu dönüp okuyun lütfen, MotoGp’de ilk defa yarışan Çaylak Marquez’in bu yıl iş yapacagını söylemiştim, öyle de oldu.

Ben Tolga Büyüköner olarak açık açık söylüyorum. MotoGp’nin rengi, 46 Numara ile yarışan Valentino Rossi’nin hayranı ve taraftarıyım. Bu yıl MotoGp’yi yorumlama sebebim dahi Rossi’yi şampiyon olamasa dahi üst sıralarda oldugunu sizlere anlatmak içindi. MotoGp tarihinde 9 kez şampiyon olan tek yarışçıdır, ama arkadan yetişen Lorenzo, Pedrosa, Marquez ve diger genç yetenekleri görmezden gelemeyiz.

Sepang’da şampiyon Lorenzo’nun liderliği, geriye doğru 16. Tura kadar sürdü. Dani Pedrosa bir sol viraj öncesi Lorenzo’nun dışına atak yapıp sol virajda içine girerek liderliği aldı. Hemen arkasından geriye doğru 15 turda, start finish düzlüğünde hızlanan Marquez viraja önde girdi Lorenzo bırakmadı defalarca Marquez’in atağı sonuçsuz kaldı. Bu arada Pedrosa, Lorenzo, Marquez, Rossi aynı kare içindeydiler. Hiçbiri birbirinden kopamadı.

Geriye doğru 12. Tur’un sonunda Marquez, Lorenzo’yu geçmeyi başardı. Pedrosa, Marquez, Lorenzo, Rossi sıralaması yarış sonuna kadar artık değişmeyecek ancak mesafeler açılacaktı. Pedrosa virajlarda çok ender görülen 60 derece eğime ulaştı. Arkada Crutchlow ve Bautista mücadelesi yarışa keyif katacak ve son viraja kadar devam edecekti ki beşinciligi az farkla Bautista aldı.

Dani Pedrosa finish çizgisini hak ettigi gibi tek teker geçti. 2. Marquez 3. Lorenzo 4. Rossi 5. Bautista 6. Crutchlow şeklinde ilk altı, son altı ile sadece yerleri değişmiş olarak yarışı bitirdiler.

Valentino Rossi, yarış sonrası, iki yıl önce Sepang pistindeki kazada kaybettigimiz 58 Numara ile yarışan vatandaşı Marco Simoncelli anısına 58 Numaralı bayragı açarak pistte yavaş tur atarak, tribünlerdeki binlerce kişiye duygusal anlar yaşattı.

Gelecek yarış 20.10.2013 Tarihinde, Australia Phillip İsland pistinde.

Not: Fotoğraflar MotoGP resmi internet sitesinden alınmıştır.

Tolga Büyüköner
Motosikletçi
18.10.2013

%d blogcu bunu beğendi: