Raund 11, Czech Republic Bruno’da Maequez’in

25 Ağustos 2013 Günü koşulan Moto Gp 2013 Çekoslovakya ayağında poul pozisyon Cal Crutcholow’undu. 2. Boutista, 3. Marquez, 4. Pedrosa, 5.Lorenzo, 6.Smith şeklinde dizildiler.

5.Cepten müthiş bir çıkış yapan Lorenzo, 22 Turluk yarışın, 15 Turunu hiç geçilmeden başarılı bir şekilde götürdü. Hemen arkasında Marquez ve Pedrosa , yarışın sonuna kadar hızlı ön grup oldular.

Hemen arka grupta Crutcholow, Boutista ve Rossi sıralaması, 7. Turda Crutchlow’un virajda kayıp düşmesine kadar sürdü. Tekrar yarışa geri dönen Crutchlow arka sıralara geriledi. Boutista ile Rossi mücadelesi, finish çizgisini geçene kadar sürecekti. Bir Boutista, bir Rossi birbirlerini geçiyordu. Nitekim Rossi bir motor boyu farkla 4. Oldu.

Ön grupta Lorenzo 15 Tur boyunca liderlik mücadelesi verirken, Marquez , Pedrosa üçlüsü, herbiri diğerinin arka tekerine adeta yapışık gidiyorlardı. Yarışın bitmesine 7 Tur kala, Marquez, Lorenzo’ya ilk atağını yaptı, geçti ve geçildi. İkinci atakta artık lider Marquez’di ve şampiyon ile şampiyona adayının yarışı başladı.17. Turda Lorenzo, Marquez’i tekrar geçti. 18.Turda geçildi, geçti, geçildi. Hemen arkalarında, aslında yarışı başından sonuna yerini bozmadan hep üçüncü giden Pedrosa, Rossi’nin taktiklerinden birini uyguluyor, belkide Bruno’da podyumun en üstünü istiyordu.

Yanılmamışım yarışın bitmesine üç tur kala, Pedrosa’da, Lorenzo’ya atak yapmaya başladı.

Bir ara yakın ve yavaş çekimden Lorenzo’nun yüz ifadesini gördüm. Gerçekten yarışın başından itibaren arayı açamadan ensesinde Marquez ve Pedrosa gibi iki mükemmel yarışçının nefesini hissederek onbeş tur önde gitmek inanılmaz zor bir işti çok yorulmuştu ve 19.Turda Pedrosa’yada geçildi.

Not: Fotoğraflar MotoGP resmi internet sitesinden alınmıştır.

Tolga Büyüköner
Motosikletçi
3.09.2013

%d blogcu bunu beğendi: