MOTO GUZZI 2021 V85 TT Travel

Böyle bir dizayn, ancak Leonardo’ların, Michelangelo’ların İtalya’sından çıkardı. Klasik çizgiler ile, her detayının sadece görsel değil, bir görevinin olması, müthiş bir mühendislik…

1921 – 2021 Moto Guzzi 100. yılını kutluyor. Ve ben sizlere bu yıl geliştirdiği, fabrika çıkışı seyahat motosikleti V85 TT Travel modelini sıfırdan rodajını yapıp, ardından bir Türkiye turuna çıkarak tolgabuyukoner_motorium_ instagram hesabımdan anlatacak, sonunda bu yazım ile ebedileştireceğim. Motosikleti teslim ettikten sonra da hepinizin kullanımına, yani teste açık olacak.

Takip ettiğiniz üzere, en kuzey Bulgaristan Hududu’ndan, en güney Datça’ya kadar 2.800 km sürdüm ve maalesef Marmaris kavşağında, ülkemde çıkan orman yangınları nedeniyle üzüntümden turumu sonlandırma kararı aldım.

Size önce Moto Guzzi V85 TT Travel motosikletin göze çarpan artılarını sıralayıp, sonra sürüş hissiyatından bahsedeceğim;

– V85 TT Travel motosikletin sis lambaları, tur camı ve yan çantaları üzerinde geliyor.

– Seleye oturduğunuzda önce selenin rahatlığını fark ediyorsunuz. Ardından karşınızda şık bir ekran duruyor. Kontağı çevirmeniz ile ekranda uçan bir kartal sizi karşılıyor. Bu kartal logosunun bir hikayesi var. İtalyan Hava Kuvvetleri’nde motosiklet meraklısı iki jet pilotu ve bir uçak teknisyeni üç arkadaşın, askerden sonra bir motosiklet üretme projesi pilotlardan birinin bir test uçuşu esnasında aralarından ayrılmasıyla büyük bir üzüntüye dönüşür. Diğer iki arkadaş yine de yüz yıl önce Moto Guzzi’yi kurmayı başarırlar. Uçan kartal logosunu arkadaşlarının anısına Moto Guzzi’nin amblemi yaparlar. Bu hüzünlü başarı hikayesini motoguzzi.com.tr de okuyabilirsiniz.

– Motosiklet, 23 litrelik hacmi ile benzerlerinden daha büyük bir yakıt tankına sahip. Bu avantaj Euro 5 motoruyla size elinizin gaz ayarına göre 450-500 km arasında yol aldırıyor.

– 19 inç ön, 17 inç arka tubeless lastikli tel jantlar. Enduro motosikletin ruhu.

– Michelin Adventure lastikler üzerinde geliyor. Markanın şu anda geliştirdiği en iddialı lastiği.

– Ön lastik 110/80 R19 – Arka lastik 150/70 R17

– Jantlardaki yanal subaplar hava basarken büyük rahatlık.

– Şaft aktarma. Periyodik yağlama, kir, pas, bakım derdi yok.

– Frenler Brembo.

Şimdi sizlere V85 TT Travel ile yaptığım 2.800 km boyunca neler hissettim onlardan bahsedeyim. Biliyorum, motosikleti tanımayan herkesin merak ettiği üç soru var;

S.1- Motosiklette titreşim var mı?
C.1- Motosiklet hava soğutmalı, yanal V motora sahip. İlk çalıştırmada sağa doğru bir salınım yaparak çalışıyor ve rölentide titreşimi bir parça hissediyorsunuz. Yürüdüğünüz andan itibaren vibrasyon kayboluyor.

S.2- Motor sıcaklığı sürücüyü rahatsız ediyor mu?
C.2- Ben bu motosikleti 45 derece hava, 60 derece asfalt sıcaklığında sürdüm. Bu şartlarda ısıyı hissettirmeyecek hiç bir motosiklet yoktur. Ve fakat sürüşümü etkilemedi. Normal havalarda çok keyifle sürülebilecek bir motosiklet.

S.3- Hava soğutmalı motor sorun yaratır mı?
C.3- Hava soğutmalı motorlar, sıvı soğutmalı motorlara göre daha basit yapıya sahiptir. Radyatör, su devridaim pompası, fan ve sıvı dolaşım sistemi olmadığından, daha da hafiftir. V85 TT motosikletin dizaynı şık olduğu kadar klasik çizgilerle her yerden hava girişi olabilecek şekilde tasarlanmış. Motosikleti Temmuz ayında Marmaris, Datça sıcaklarında sürdüm. Bir de ben uzun kullanan bir sürücüyüm. Motorun performansında hiçbir sorun yaşamadım.

Not: Pilot Bernard Rigoni, 1979 yılında ilk Paris-Dakar rallisini Moto Guzzi TT500 hava soğutmalı motosikleti ile 48. sırada tamamlamıştır.

Bernard Rigoni,1979 Paris Dakar’da Moto Guzzi TT500 ile

– Moto Guzzi V85 TT Travel motosikletin sele konforunu sürücü ve artçı olarak çok beğendik.

– Ekranı yönetmek hiç karışık değil. Belki de ben sadece ihtiyacım olanlara kolayca alıştım. Sürüş modunu motor çalışırken marş düğmesine basarak değiştirebiliyorsunuz. Duruma göre strada, sport, rain, custom ve off-road konumuna alabiliyorsunuz. Off-road konumunda arka ABS ve çekiş kontrol sistemi devre dışı kalıyor. Bunun dışında yeni jenerasyon ekranlarda olan her şey var. Yan sehpanın kapandığını dahi görebiliyorsunuz, önemli. Tünellerde gece modu da çok şık.

– Sağ kütüklükte, üstte ışık anahtarı birinci kademe Kartal gündüz ledi, ikinci kademe led farlar, üçüncü kademe sis lambaları. Hepsi açıkken gece gündüz oluyor. Size doğru, dörtlü flaşör, ekran modu ve marş düğmesi bulunuyor.

– Arka stoplar yine jet uçağının tribünlerinden esinlenilmiş.

– Sol kütüklükte, ön tarafta uzun-kısa huzmeler ve selektör kumandası, size bakan kısımda cruise control, korna ve el ısıtma anahtarı var, ancak el ısıtma sistemi opsiyonel bırakılmış.

– Debriyaj ve fren manetleri, elinize göre 4 kademe ayarlı. Ayrıca debriyaj çok yumuşak.

– Cruise control azami sürat tahditlerinde ve otoyol sürüşlerinde büyük rahatlık. Motosikletin rahatsız etmeyen otoyol seyahat temposu 130 -150 km bandında.

– Tepe süratini denemedim fakat gazı şöyle bir açtığımda 190 km yi gördüm. Elimde daha gaz vardı tabii.

– Brembo frenler. Motosiklet çok iyi duruyor.

– Motosikleti Demirköy ve Datça virajlarında sürdüm. Michelin Adventure lastikler yola çok güzel tutunuyor. Sessiz ve güvenli.

– Kırklareli Istranca ormanlarında sürerken yol aniden bozuldu. Yürürken off-road konumuna aldım, derhal yola uyum sağladı.

Kırklareli Atatürk evi

– Motosiklet dizaynı ve ergonomisinde çok iyi olan İtalyanlar bu motosikleti muhteşem yapmışlar. Seleye oturduğunuzda bacaklarınızı fazla açmadan benzin tankını sarıyorsunuz. Sürüşte depoyu kavrayıp bütünleşmek çok önemlidir.

– V85 TT Travel çok kolay kullanılan, ne büyük, ne küçük, ne ağır, ne hafif, 80 beygir gücü, 80 nm torklu 850 cc motor hacmi ile tam kıvamında bir motosiklet. 229 kg ıslak ağırlığı ile yola güzel oturuyor. Park ederken de zorlanmıyorsunuz.

– Bir seyahat endurosundan beklediğiniz her şey, adı gibi, fabrikada hazırlanmış. Detaylara o kadar özen gösterilmiş ki, yan çantaların kilitlerinin üzeri plastik tıpalar ile su temasından korunmuş. Ön taraflarındaki kilitlerinden açılarak çok kolay çıkartılıp takılabilen yan çantaların sol egzoz tarafı dar, sağ taraf geniş fakat duruşu simetrik. Her iki tarafta 5’er kg yük taşıyabiliyor. En hoşuma giden de eşyanızı koyduktan sonra çanta kenarlarındaki mandallar ile kapağı önce sabitliyor, sonra kolayca kilitleyip açabiliyorsunuz.

– Tur camı bana iyi geldi, kaskımı sallayacak bir rüzgar almadım. Biraz esinti olması, motosiklette hoşuma gidiyor.

– Deponun üstüne kadar uzanan sele, arkaya doğru minik bir Moto Guzzi yastığı ile sürücüye stoper vazifesi görüyor. Devamında da artçıya birhayli yer kalıyor. Ben ve eşim çok rahat ettik.

– Stopların hemen altındaki kilit seleyi açıyor. Seleyi kaldırdığımda en sevdiğim şey ile karşılaşıyorum, akü açıkta. Kolay müdahale.

Moto Guzzi V 85 TT Travel, gerçekten her ayrıntı düşünülerek tasarlanmış, klasik çizgileri ile çok özel, retro bir enduro. Elektronik destekleri olmasına rağmen basic bir yapıya sahip.

Doğan Trend Otomotiv yönetiminden Emre Acar bey ve ben

Sizlerin bu motosikleti test ederken ön yargılı değil, ön bilgili sürmeniz için her bölümünü anlatmaya çalıştım. Kullandığınızda benzer duygular yaşayacak mıyız, merak ediyor, yorumlarınızı bekliyorum.

Keyifli sürüşler.

Kaynak:
La Storia Della Paris Dakar / Moto Guzzi
Moto Guzzi in the Dakar Rally
Moto Guzzi Türkiye
Moto Guzzi History

Tolga Büyüköner
Motosikletçi
04.08.2021

%d blogcu bunu beğendi: