Aprilia 2021 RS 660

Super sport motosiklet kullanmış bir sürücü, o ivmeyi hiçbir zaman unutamaz. Markaların geçmişte ürettikleri tüm spor motosikletlerini kullanmış biri olarak, yirmi yıl sonra, MotoGP ve WSBK yarışlarında 54 Dünya şampiyonluğu bulunan Aprilia’nın yeni spor motosikleti RS 660 modelini teste aldım.

İlginçtir, 2001 yılında, İtalyan Ducati 996 ile bıraktığım spor motosiklet sürmeyi, 2021 yılında yine bir İtalyan, Aprilia RS 660 ile devam ediyorum.
Aprilia, bisiklet gibi kolay sürülen, paralel çift silindir, 100 beygir gücünde, 169 kg boş, 183 kg dolu ağırlığı olan, hafif fakat çok stabil bir motosiklet yapmış.

Size kullanım hislerimi aktarırken, Aprilia’nın resmi sitesindeki, RS 660 tanıtım başlıklarını açayım.

“Pistlerden Yollara Taşınan Karakter”

Bana niçin spor motosiklet sürmeyi bıraktın dediklerinde, artık bu yollarda ve trafikte, iki büklüm spor motosiklet sürülmez, gidip İstanbulpark’ta gazlamak lazım diyordum. RS 660 ile Motoplex İstanbul’dan çıktığım an, bayağı bir şaşırdım. Düşüncelerimde yanılmışım gibi oldu. Çünkü, şehirde, turing tadında bir super bike sürüyordum. RS 660 pist motosikleti olarak yapılmış olsa da, çok rahat sürülen bir yol motosikleti. Sahilde durup, Vespa’sı ile gelen eşime bunları anlatırken, ilk spor motosikleti Aprilia RS125 olan Buket, bana alalım diye heyecan yaptı fakat seleye oturduğunda, 820 mm sele yüksekliğine, bacak boyu yetmedi.

Biliyorsunuz benim testlerim, kullanım hissiyatı üzerinedir. Ertesi sabah, otoyoldan Şile, Teke’den Darlık yapacağım. Motosiklet süreceğim zaman heyecandan uyuyamam ve erkenden hazırlanırım. Lastik havaları, benzin, her şey tamam. Belirtmem gerekir ki, motosiklet en yeni teknoloji, ben en eski sürücülerdenim. Yalnız bir ayrıntı var, ben alaylı üstüne eğitimliyim. Yani bir yerde birbirimizi test edeceğiz.

Motoplex İstanbul

“Yeni Bir Dönem Başlıyor”

O kadar doğru ki. Bu motosikleti motor haritasına girerek, sürüş moduna ilave seçeneklerle, herkes kendine göre ayarlayabilir. Ekranı hemen tanımak mümkün olmadığından, fabrika ayarlarında aldım, sadece sağ baş parmağım ile mod değiştirdim. Burada şunu söylemeliyim. Modlar psikolojik değil, gerçek. Değiştirdiğinizde komutların tepkimelerini bariz fark ediyorsunuz.

O gün her zaman sürdüğüm Şile otoyolu, daha bir tempoluydu. Çünkü RS bu yola çok uygundu. Yüksek süratte siperlik çok güzel korudu, rüzgar almadım. Motosikletin hafifliğine rağmen stabil oluşu, çok güven verdi. Sele ergonomisi, iki saatlik devamlı sürüşte rahatsız etmedi. Ayak koyma peg açıları bana çok uydu. Bunları kendi fiziğime göre söylüyorum. Sele ve popo rahatsızlık olayı her kişiye göre farklılık gösterebilir.

Şile

Şile kavşağından sonra Teke ayrımına sapıp oradan Darlık sürüşü yapacağım. Değişik duygular içerisindeyim. Ben bu motosikleti, eskiye göre daha iyi sürdüğümü hissettim. Ve o an dedim ki bu böyle anlaşılmaz, iyi süren biriyle ikili çık.

O yüzden ertesi günü, birlikte sürmekten çok keyif aldığım, pist deneyimi olan arkadaşım Okan Tolga ile iki motosiklet çıktık. BMW R 1200 RT motosikleti ile geldi. Bu sefer Darlık’a, İstanbul park üzerinden Göçbeyli köyünden gidiyoruz. O arada oldukça bozuk bir yol var. Bir spor motosikletin o bozuk yolu hiç hissettirmemesi çok tuhaf ama gerçekti.
Beğendiğimiz sarı şeritli yolda Okan öne geçti ve çok zevkli bir sürüş yaptık.

Bundan şu çıkıyor;  Aprilia RS 660, bir mühendislik harikası yaratarak her yaşta ve her tecrübede insanın kullanabileceği spor bir motosiklet yapmış.
Bir de Euro 5 ile kısılan motor sesleri konusu var. Bir çok markanın Euro 5 emisyon kriterlerinde sesi zayıfladı. Aprilia bundan etkilenmemiş gibi. Motorunun yüksek devirlerde kendine has vahşi bir böğürmesi var. O ses çok keyifliydi. Yani almış olsaydım, ekstra egzoz takmayı hiç düşünmezdim.
Motosiklet tam bir MotoGP motosikleti. Üzerinde pistte ve yolda ihtiyaç duyacağın her donanım var. 270 sayfalık el kitabındaki özelliklerini, burada anlatmam zaten mümkün değil.

Renklerine gelince, kişiye göre değişse de, seçimde herkesi zorlar. Benim kullandığım Acid Gold, kırmızı jantları ile yolda müthişti. Lava Red ve Apex Black de, Aprilia’nın yarış renk ve grafikleri.

Darlık yolu

Aprilia RS 660, çizgisiyle, teknolojisiyle, konforuyla, renkleriyle, her şeyiyle güzel bir motosiklet. Bir de bu kadar çok özelliği gösteren ekrana Türkçe yükleseymiş, tadından yenmezmiş.

Tolga Büyüköner
Motosikletçi
22.06.2021

%d blogcu bunu beğendi: