Suzuki 2022 SV650

Suzuki SV (Sportif V-Twin) 650’nin hikayesi 1999 yılında başlar. Bugün beğendiğiniz değişik markalardaki birçok iki silindirli çıplak motosikletlerin temelidir.

Suzuki bu motosikletini diğerlerinden farklı olarak, yeterli bulduğu donanımına gereksiz yükleme yapmamış, basit yapısını ve sade güzelliğini muhafaza ederek iyileştirmiş ve güncelleyerek günümüze kadar taşımıştır.

Suzuki SV650 motosikletin marşına tek dokunuş ile basıp bırakıyorsunuz. Motor çalıştığı an kendini kapatıyor. Kalkarken stop etme riskiniz yok. Debriyajı bırakırken yeterli gazı kendi veriyor. Güvenli ve rahat bir motosiklet olduğunu hemen hissediyorsunuz. Ardından şıkır şıkır vites geçişleri quick shifter a ihtiyaç bırakmamış. Motor ve egzoz sesinin tok sesi kulakla vites değiştiren sürücüler için büyük kolaylık. Ayrıca vites sayacı da var. Bu benim çok hoşuma giden bir özelliktir.

Dijital göstergesi sadece ilk anda görmek isteyeceğimiz veriler ile gayet okunaklı tasarlanmış. En üstte devir saati, ortada kilometre, kilometrenin sağında vites sayacı, solunda zaman saati, altında benzin göstergesi ve iki yanında yürüyünce sönen ABS, çalışınca sönen yağ, şarj ikaz ışıkları, sinyaller, uzun, kısa huzme ikaz ışıkları yer alıyor. Hala, halojen ampullü ve klasik yuvarlak farlı. Eski yüzlü sandığınız bu sistem, aslında karanlıkta daha fark edilir ve daha geniş açılı aydınlatma sağlar. Ampullerinizi eskiden olduğu gibi yol üstündeki benzinlikten alacağınız bir ampul ile kendiniz kolayca değiştirebilirsiniz. Far üstü küçük rüzgarlık 120 kilometreye kadar rüzgarı dağıtıyor ve sürücüsünü hiç rahatsız ettirmiyor.

Oturum ergonomisi rahat. Özellikle bacak mesafesinden dolayı motosiklet sürmekte zorlananlar için 785 mm sele yüksekliği ideal bir yükseklik. Eşim Buket denedi ve kadın sürücüler için çok iyi buldu. Belirtmeliyim ki motosikleti fabrika verilerine müdahale ederek alçaltmak hiç doğru bir yöntem değildir. Süspansiyonların sönümleme mesafesini kısmak, yer ondülününden aldığı darbe ile gidonu vibrasyona sokar. Tecrübelerimiz ile sabittir. Sürücü selesi kısa mesafelerde fena olmamakla birlikte uzunda biraz rahatsız etti. Arka yolcu selesi için de eşim aynı yorumu yaptı.

Suzuki SV650 spor ve çıplak bir motosiklet. Kıvraklığı, kolay kullanımı, viraj kabiliyeti ile günlük kullanımda çok pratik sürülen bu motosiklet fakat elbette bir tur motosikleti değil. Eğer siz her gün şehirde ve süratli ara bağlantı yollarında motosiklet sürmek durumundaysanız, SV650 tam size göre. Yol bitsin istemiyorsunuz.

Suzuki SV650, 2022

Eşimle birlikte Suzuki SV650 test motosikleti ile İstanbul’dan çıkıp, körfezi eski yoldan dolaşarak Gölcük’e gidip keyifli bir gün geçirdik. Motor ve egzoz sesiyle vitesleri dizmeye başladım. Buket ile ilk söylediğimiz şey aynıydı. Sürat belli etmiyor. Çıplak olmasına rağmen otoyolda rüzgardan hiç rahatsız olmadık. Motosiklet çok tadında hızlanıyor. Eğer sakin sürücüyseniz biri sizi önden çekiyormuş hissini verirken sert sürücüyseniz arkadan tekme yemiş gibi gücünü yönetebilirsiniz.

Biz ilk gün için iki kişi biraz fazla üstünde kaldık. Dolayısı ile popolarımızın biraz rahatsız olması normaldi. Biz zorladık desem daha doğru olur. Sonuçta bu motosikletin SV650 X versiyonu bir caferacer.

Sürüşünden çok keyif aldım. Suzuki SV650, motosikletin tarifi gibiydi. Bir şasi, bir motor, iki teker, bir far, bir yakıt tankı ve bir sele ile insanları mutluluktan uçuran aracın ismi motosiklet değilmiydi. Farkındaysanız, daha sonra birçok markanın bu versiyonda örnek alacağı kafes boru şasisi çok güzel hesaplanmış. 90 derecelik V-Twin motorunu öyle güzel yerleştirmiş ki 198 kg ağırlığı ele yansımadığı gibi ön silindiri neredeyse yere paralele yakın yatırarak hem ağırlık merkezini alt ortaya hem de her iki silindirin eşit soğumasına olanak sağlamış.

Sıvı soğutmasına hiç fan açtırmadık. Şasisinin bu özelliği ile virajlara bir yarışçı gibi girebilirsiniz.

75 beygir gücü 198 kg ağırlığı ve 785 mm sele yüksekliği ile çıplak motosiklet seven herkesin Suzuki SV650’yi beğeneceğini söyleyebilirim. Bu test sürüşümün bir özelliği vardı. Suzuki bayisi olduğum 90’lı yıllarda sıfırdan sürdüğüm bir motosikleti 23 yıl sonra tekrar kullandım. Hani bazen aklımızdan geçiririz ya geçmişte çok beğendiğimiz bir araç için, şunun sıfırını yapsalar da alsak diye. Tam da onu yaşadım.

www.suzuki.com.tr/tr/motosiklet/ adresinden test sürüşü için randevu alın, sürün ve yazdıklarım ile karşılaştırın.

Tolga Büyüköner
Motosikletçi
18.08.2022

%d blogcu bunu beğendi: